Demencja u kobiet rozwija się szybciej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Demencja u kobiet w wieku emerytalnym może rozwijać się szybciej niż u mężczyzn, nie wiadomo jednak, co może być tego przyczyną – pisze „New York Times” w relacji z odbywającej się w Waszyngtonie konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego.

Główny autor opisywanego raportu, psychiatra Duke Institute for Brain Sciences, prof. P. Murali Doraiswamy twierdzi, że wskazują na to badania 398 mężczyzn i kobiet, z których większość była po 70. roku życia. Przez 8 lat poddawano ich testom sprawdzającym sprawność umysłową, co cztery lata badano również ich mózgi przy użyciu pozytonowej tomografii emisyjnej PET.

Analizowano łagodną, ale wykrywalną postać demencji. W przypadku kobiet okazało się, że przebiega ona szybciej niż u mężczyzn. Panowie dłużej lepiej radzili sobie w życiu i w pracy, jak w również w relacjach rodzinnych. „Trajektoria demencji przebiega u kobiet wyraźnie szybciej” – podkreśla prof. Doraiswamy.

Z danych statystycznych wynika, że spośród 5 mln osób cierpiących na chorobę Alzheimera w Stanach Zjednoczonych, aż dwie trzecie to kobiety. Wydawało się, że jest to związane z tym, że kobiety żyją dłużej niż mężczyźni, a demencja i choroba Alzheimera częściej występują w starszym wieku. Najnowsze badania jednak tego nie potwierdzają.

Przez wiele lat sądzono, że kobiety tracą osłonę estrogenową, gdy wchodzą w okres przekwitania i gwałtownie spada u nich wytwarzanie tego hormonu. Badania jednak tego nie potwierdziły. Również gen ApoE4 zwiększający ryzyko choroby Alzheimera w jednakowym stopniu zwiększa podatność na to schorzenie zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Psychiatra wieku starczego z Columbia University prof. Edward D. Huey twierdzi, że nowe odkrycie sugeruje, że w trakcie leczenia demencji trzeba pamiętać, że mimo zastosowanej terapii może ona przebiegać inaczej u kobiet niż u mężczyzn. (PAP)

zbw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zastrzyk na zawał

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera