Planeta jak Jowisz koło gwiazdy jak Słońce

Artystyczna wizja bliźniaka Jowisza w układzie planetarnym HIP 11915. Źródło: ESO/L.Benassi.
Artystyczna wizja bliźniaka Jowisza w układzie planetarnym HIP 11915. Źródło: ESO/L.Benassi.

Astronomowie zaobserwowali planetę pozasłoneczną bardzo podobną do Jowisza, krążącą wokół gwiazdy podobnej do Słońca. To kolejny krok w poszukiwaniu Układu Słonecznego 2.0, jak określono w komunikacie Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO).

Planet pozasłonecznych znanych jest już bardzo dużo, a wiele z nich to duże obiekty, czasem większe od Jowisza. Zazwyczaj jednak ich orbity nie wypadają w swoich systemach planetarnych w podobnej odległości od gwiazdy jak orbita Jowisza wokół Słońca. Kandydatek na planety o takim podobieństwie jest znanych jak na razie niezbyt wiele.

Tymczasem według teorii na temat powstawania układów planetarnych, obecność Jowisza może być kluczowa dla powstawania i ewolucji systemu takiego jak Układ Słoneczny, z kilkoma skalistymi planetami na orbitach bliższych gwieździe i gazowymi olbrzymami na dalszych orbitach. Obecność Jowisza w układzie może być też kluczowa dla planet takich jak Ziemia i możliwości zaistnienia na nich życia. W Układzie Słonecznym to grawitacja Jowisza jest czynnikiem dominującym w układzie planetarnym (oczywiście oprócz oddziaływania grawitacyjnego Słońca), wpływającym m.in. na orbity wielu planetoid i komet oraz szczególnie ważnym w początkowym okresie formowania się systemu.

Najnowszą kandydatką na planetę pozasłoneczną – bliźniaka Jowisza – jest obiekt okrążający gwiazdę HIP 11915, odległą o 190 lat świetlnych. Planeta HIP 11915 b ma masę prawie identyczną jak Jowisz oraz bardzo zbliżoną orbitę. Okrąża swoją gwiazdę co 3830 dni, gdy tymczasem Jowisz potrzebuje około 4330 dni, aby okrążyć Słońce.

Co więcej, sama gwiazda HIP 11915 jest bardzo podobna do Słońca. Ma taką samą masę, taki sam wiek i prawie identyczny skład chemiczny. W układzie nie zaobserwowano sygnałów od innych dużych planet, które mogłyby znajdować się bliżej niż HIP 11915 b.

Do odkrycia wykorzystano bardzo czuły spektrograf HARPS, pracujący na 3,6-metrowym teleskopie ESO w Obserwatorium La Silla w Chile, należącym do Europejskiego Obserwatorium Południowego.

Wspomniany układ planetarny jest jednym z najbardziej obiecujących kandydatów na układ planetarny podobny do Układu Słonecznego. Teraz naukowcy będą poszukiwać w nim mniejszych planet skalistych w bliższych odległościach do gwiazdy. Poszukiwania Ziemi 2.0 oraz Układu Słonecznego 2.0 ciągle trwają. (PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera