
Zaklętą w bursztynie skamieniałość muszki zapylającej rośliny sprzed ponad 100 mln lat, kiedy Półwysep Iberyjski był jeszcze wyspą, opisują naukowcy na łamach „Current Biology”.
W okresie kredowym, ok. 105 mln lat temu, nie było jeszcze pszczół i motyli, a większość ziemskiego ekosystemu zdominowana była przez niekwitnące rośliny nagonasienne.
Międzynarodowy zespół naukowców odkrył w bursztynie okaz z okresu kredowego. Bursztyn pochodzi z Kantabrii w Hiszpanii. We wnętrzu bursztynu znajduje się prehistoryczna muszka, która żywiła się nektarem i zapylała rośliny nagonasienne.
Rośliny na różne sposoby starają się zwabić zapylające je owady, na przykład produkując słodki, odżywczy nektar. W ten sposób rośliny i owady tworzą symbiotyczną relację, która odgrywa ważną rolę w utrzymaniu stabilności lądowego ekosystemu.
Oprócz pszczół i podobnych im gatunków najważniejszymi obecnie zapylaczami są motyle, chrząszcze, muchy i wciornastki. Jednak krajobraz epoki kredowej zdominowany był przez rośliny nagonasienne, a głównym czynnikiem zapylania był wiatr.
W najnowszym artykule naukowcy opisują dwa gatunki muszek, należących do rodziny Zhangsolvidae, która wymarła w czasach dinozaurów. Muszki wyposażone były w długie, wyspecjalizowane trąbki. Jeden z owadów miał ziarenka pyłku rośliny z wymarłego rzędu Bennettitales, reprezentującego nagonasienne.
Naukowcy zbadali pod mikroskopem elektronowym wewnętrzną strukturę trąbki owada. Zdaniem naukowców, owad pobierał pyłek w podobny sposób, jak robią o dziś kolibry, podlatując do rośliny i zatrzymując się w powietrzu dzięki szybkiemu ruchowi skrzydeł.
Okaz pochodzi z czasów, kiedy w ziemskim ekosystemie zaczęły dominować rośliny okrytonasienne. Zdaniem naukowców, w tym czasie niektóre owady zapylające mogły „przerzucić się” z roślin nagonasiennych na okrytonasienne.(PAP)
krx/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.