Rozgwiazda operuje się sama

Fot. Paweł Wernicki
Fot. Paweł Wernicki

Rozgwiazda potrafi przemieścić wprowadzony do jej ciała obiekt do jednego z ramion i wycisnąć go na zewnątrz – informuje „New Scientist”.

Fenomen nigdy wcześniej nie obserwowany w naturze opisali Trine Olsen i Frederik Ekholm Gaardsted Christensen, studenci Uniwersytetu Południowej Danii w Odense. Prowadząc badania, wstrzykiwali rozgwiazdom magnetyczne mikrochipy, aby móc śledzić ich ruchy. Jednak ku frustracji badaczy szkarłupnie po kilku dniach zawsze w niewiadomy sposób pozbywały się znaczników.

Dokładne obserwacje wykazały, że rozgwiazda potrafi przemieścić znacznik do jednego z ramion i wycisnąć z jego końca. “To mniej więcej tak, jakby człowiek potrafił pozbyć się kuli tkwiącej w płucu wyciskając ją z czoła - i to bez pozostawiania śladu” – skomentował nadzorujący badania pod względem naukowym prof. Daniel Levitis.

Naukowców intryguje, w jaki sposób wyewoluowała ta wyjątkowa umiejętność – a także jakich właściwie obiektów rozgwiazdy musiały się pozbywać w naturze. Chcieliby także ustalić, czy istnieje ograniczenie rozmiaru ciał obcych, których można się pozbyć w podobny sposób.

Levitis przypuszcza, że rozgwiazda mogłaby się pozbywać większych obiektów odrzucając całe ramię i regenerując je później. Zwierzęta te często tracą uszkodzone ramię, jeśli do rany przedostaną się fragmenty skały czy piasek. Tracą także niektóre z ramion, gdy temperatura otoczenia staje się zbyt wysoka – jednak mogą je zregenerować, gdy się obniży.(PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zmiany klimatu mogą zaostrzać przebieg chorób mózgu

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera