Kawa może łagodzić zaburzenia nastroju

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Spożywanie kofeiny może niwelować zaburzenia nastroju i zmniejszać ryzyko depresji - informują naukowcy, których wnioski opublikowało pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Międzynarodowy zespół badaczy m.in. z Uniwersytetu w Coimbrze (Portugalia) i Uniwersytety w Bonn (Niemcy) przeprowadził eksperymenty na myszach, z których część otrzymywała napój zawierający kofeinę. Gryzonie przez trzy tygodnie narażone były na ciągłe działanie czynników stresogennych, powodujących pogorszenie nastroju i funkcjonowania pamięci oraz zwiększenie podatności na depresję.

Okazało się, że myszy, którym podawano kofeinę lepiej znosiły stres, a jednocześnie w ich mózgach selektywnie blokowane były receptory adenozynowe A2A. Dzięki temu utrzymana została prawidłowa plastyczność synaptyczna.

Kofeina jest antagonistą receptora adenozynowego A2A, pomagającym kontrolować plastyczność synaptyczną i chronić komórki nerwowe przed uszkodzeniami. Wyniki tych badań sugerują, że receptory adenozynowe A2A mają ważne znaczenie dla zmniejszania ryzyka powstawania w mózgu zmian powodowanych przez długotrwały stres.

Gdy myszom, które początkowo nie otrzymywały kofeiny, przez trzy tygodnie podawano zawierający ją płyn, zaobserwowano poprawę w zakresie zachowania gryzoni, a także neuroplastyczności, co świadczy o tym, że antagonista receptora adenozynowego A2A ma nie tylko profilaktyczne, ale i lecznicze działanie - podkreślają naukowcy.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zastrzyk na zawał

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera