Ministerstwo Edukacji i Nauki

17.05.2022
PL EN
01.06.2015 aktualizacja 01.06.2015

Zachodniopomorskie Noble 2015 rozdane

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Naukowcy badający, czy prawa fizyki mogą się zmieniać w czasie i przestrzeni, zachowanie dzieci na placu zabaw czy jak połączyć wygodę jedzenia z jego walorami prozdrowotnymi otrzymali w niedzielę Zachodniopomorskie Noble 2015.

Nagrody otrzymali naukowcy z trzech szczecińskich uniwersytetów: Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Szczecińskiego.

Kapituła konkursu w tym roku wybrała badaczy w siedmiu dziedzinach: nauk humanistycznych, podstawowych, technicznych, ekonomicznych, rolniczych, medycznych i nauk o morzu.

Zachodniopomorskie Noble, najważniejsza naukowa nagroda regionu, przyznawane są od 2000 r. za wdrożone patenty i za publikacje, które ukazały się w najbardziej prestiżowych pismach naukowych na świecie.

Podczas sobotniej konferencji prasowej w Szczecinie prof. Piotr Masojć z kapituły konkursu poinformował, że nominacji do konkursu było 18, ostatecznie przyznano siedem nagród, naukowcom pracującym indywidualnie lub w zespołach.

Głównym kryterium była liczba publikacji prac naukowych. Podkreślał też, że kapituła brała pod uwagę znaczenie praktyczne naukowych osiągnięć.

Doroczną nagrodę dla najwybitniejszych naukowców z regionu przyznaje Zachodniopomorski Klub Liderów Nauki, na którego czele stoi badacz pulsarów prof. Aleksander Wolszczan.

Nagrodzony już po raz drugi Zachodniopomorskim Noblem w dziedzinie nauk podstawowych prof. Mariusz Dąbrowski podkreślał, że jego badania łączą to, co pokazuje nam wszechświat z tym, co daje się zauważyć wewnątrz atomów. "Badamy, czy możliwe jest, by prawa fizyki mogły się zmieniać w innych światach, w zależności od czasu i przestrzeni. To badania o charakterze interdyscyplinarnym. Pytamy np., jak może wyglądać życie w dalszych zakątkach wszechświata" - opisywał swą pracę naukowiec.

Nagrodzona w dziedzinie nauk humanistycznych architekt dr Magdalena Czałczyńska-Podolska z ZUT za badania nad zachowaniem dzieci w przestrzeni placu zabaw oraz jego potencjałem zabawowym i integracyjnym przekonywała, że zachowania dzieci przebiegają według określonego, powtarzalnego schematu. Przekonywała, że jej badania pozwolą wykorzystywać znajdujące się w wielu przestrzeniach miejskich place zabaw dla dobra dzieci, jak i lokalnych społeczności.

Dr Sylwia Mozia, wykładowca ZUT, otrzymała nagrodę za badania zjawisk o kluczowym znaczeniu dla rozwoju nowych technologii z udziałem katalitycznych reaktorów membranowych, a dr hab. Iga Rudawska z US za monografię z młodej dyscypliny ekonomiki zdrowia - jak to sama ujęła - o tym, "ile rynku, a ile państwa w opiece zdrowotnej".

Zajmująca się badaniami nad żywnością prozdrowotną dr hab. inż. Grażyna Bortnowska (ZUT), nagrodzona została w dziedzinie nauk rolniczych. "Zajmuję się tym, co jest połączeniem wody z ogniem, czyli jak zrobić, by żywność była wygodna w użyciu, a jednocześnie miała wysoką wartość" - tłumaczyła naukowiec.

Odkrycia związane z wpływem pierwiastków śladowych, zwłaszcza rtęci i fluoru, na ptaki, ssaki, w tym człowieka, przyniosły nagrodę w dziedzinie nauk medycznych prof. Elżbiecie Kalisińskiej z PUM.

Zespół naukowców z prof. Andrzejem Witkowskim z US honorowany został za interdyscyplinarne badania współczesnych i kopalnych morskich zespołów okrzemkowych.

Fundatorami nagród są m.in. marszałek i wojewoda zachodniopomorscy, Uniwersytet Szczeciński, Klub Liderów Nauki. Partnerem projektu jest Urząd Miejski w Szczecinie.

PAP - Nauka w Polsce

epr/ malk/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022