W Szczecinie przyznano Zachodniopomorskie Noble

Naukowcy opracowujący m.in. topodemograficzny atlas Pomorza Zachodniego, badający układy cząstek i atomów, czy układ immunologiczny zwierząt otrzymali Zachodniopomorskie Noble 2012.
Nagrody w wysokości 20-25 tys. zł otrzymało ośmiu naukowców z trzech szczecińskich uczelni.
Zachodniopomorskie Noble, najważniejsza naukowa nagroda regionu, przyznawane są od 2000 r. za wdrożone patenty i za publikacje, które ukazały się w najbardziej prestiżowych pismach naukowych na świecie.
Jak mówił podczas niedzielnej konferencji prasowej prof. Jan Lubiński z kapituły konkursu, jej członkowie "nie są jurorami". "Jurorami tego konkursu jest samo życie, które nadaje wartości naukowym osiągnięciom" - zaznaczył.
Nie kierujemy się subiektywizmem, lecz obiektywnymi kryteriami, takimi jak publikacje, wdrożenia czy patenty - dodał.
Do konkursu staje więc tak naprawdę kilka tysięcy osób zajmujących się nauką na Pomorzu Zachodnim - powiedział.
Nagrody przyznano w dziedzinach: nauk podstawowych, rolniczych, technicznych, medycznych, humanistycznych.
Doroczną nagrodę dla najwybitniejszych naukowców z regionu przyznaje Zachodniopomorski Klub Liderów Nauki, na którego czele stoi badacz pulsarów prof. Aleksander Wolszczan.
W dziedzinie nauk technicznych nagrodę otrzymał dr hab. Jacek Przepiórski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego za badania nad nowymi materiałami węglowymi, które mogą być m.in. przydatne w oczyszczaniu powietrza czy wytwarzaniu "superczystego" powietrza do wykorzystania w przemyśle.
Wśród nagrodzonych znalazła się dr hab. Barbara Dołęgowska z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, której praca nad układem antyoksydacyjnym i bioaktywnymi lipidami pozwala m.in. prognozować reakcje nerek u chorych, także po przeszczepach tego organu.
Zespół czterech naukowców z Uniwersytetu Szczecińskiego, dr Dariusz Chojecki, prof. Edward Włodarczyk, dr Paweł Terefenko i mgr Andrzej Giza otrzymali nagrodę za opracowanie topodemograficznego atlasu gmin i obszarów dworskich Pomorza Zachodniego w 1871 r.
Fundatorami nagród są m.in. marszałek i wojewoda zachodniopomorscy, Uniwersytet Szczeciński, Klub Liderów Nauki. Partnerem projektu jest Urząd Miejski w Szczecinie.
PAP - Nauka w Polsce
epr/ itm/ jjj/
Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.