Test krwi na zespół jelita drażliwego

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Jelito drażliwe u niektórych osób będzie można wykrywać przy użyciu jednego z dwóch testów krwi opracowanych przez Cedars-Sinai Medical Center w Los Angeles – informuje na swojej stronie internetowej „CBS News”.

Zespół jelita drażliwego jest jednym z najtrudniejszych do diagnozować schorzeń. Wielu chorych ma bóle brzucha i zaburzenia rytmu wypróżnień, których przyczyn nie udaje się ustalić. Niektórzy są posądzani nawet o histerię lub nerwicę i kierowani do psychiatry.

U części chorych przyczyny choroby dotykającej zarówno jelito cienkie jak i grube są jednak fizjologiczne, a nie psychiczne. Według jednej z teorii jej powodem może być reakcja autoimmunologiczna polegająca na atakowaniu przez komórki odpornościowe własnych tkanek przewodu pokarmowego.

Jest to poinfekcyjna postać choroby wywoływana przez zatrucie pokarmowe, gdy do jelit przedostają się chorobotwórcze bakterie wytwarzające toksyny. Zostają one usunięte z organizmu, ale nadał wytwarzane są przeciwciała niszczące komórki jelita cienkiego i grubego. Skutkiem tego są dolegliwości typowe dla zespołu jelita drażliwego.

Ten mechanizm choroby wykorzystał wraz ze swym zespołem dr Mark Pimentel z Cedars-Sinai Medical Center w Los Angeles. Opracowane przez niego dwa testy wykrywają we krwi przeciwciała odpowiedzialne za reakcję autoimmunologiczną.

Gastrolog uniwersytetu medycznego w Nowym Jorku dr Jon LaPook twierdzi, że nowe testy będą w stanie wykryć zespół jelita drażliwego co najwyżej u 44 proc. chorych. Chodzi o tych pacjentów, u których powodem zespołu jelita drażliwego jest reakcja autoimmunologiczna. Pozostali z negatywnym wynikiem również mogą mieć to schorzenie, ale o innym podłożu.

W Stanach Zjednoczonych na zespół jelita drażliwego może cierpieć od 25 do nawet 45 mln ludzi. W Polsce dolegliwości te odczuwa od 10 do 20 proc. dorosłej populacji. (PAP)

zbw/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera