W Toruniu po raz 15. rusza Festiwal Nauki i Sztuki

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Blisko 150 wykładów, wycieczek, pokazów naukowych, warsztatów, pokazów filmowych, teatralnych i gier miejskich znalazło się w programie 15. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który odbędzie się między 17 a 21 kwietnia. Na początek debata: czy Polska ma alternatywę dla energii z węgla.

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki organizują Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Urząd Miasta Torunia oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis Polskiej Agencji Prasowej - Nauka w Polsce.

W ciągu kilku festiwalowych dni prezentowane będą osiągnięcia kilkudziesięciu dziedzin nauki, a także sztuki. Wszyscy zainteresowani mieszkańcy miasta i regionu mają wyjątkową okazję do spotkania oko w oko z prawdziwą nauką i sztuką. Od kuchni poznać mogą miejsca na co dzień niedostępne - naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych i artystów, a także przedstawicieli różnych firm oraz instytucji. Festiwal umożliwia poznanie naukowego punktu widzenia na wiele problemów i zjawisk życia codziennego.

Festiwal zainauguruje debata "Czy Polska ma alternatywę dla energii z węgla?", która rozpocznie się w piątek, 17 kwietnia, o godz. 18. w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Wśród najważniejszych głównych imprez festiwalu znalazły się też: dyskusja "25 lat wolnej Polski - sukces czy porażka?", astronomiczny pokaz filmowy na czaszy toruńskiego radioteleskopu, a także wykład wyjaśniający tajemnicę najstarszej drukowanej książki kucharskiej z XV wieku, której historia związana jest z Mikołajem Kopernikiem i jego rodziną.

Z okazji Międzynarodowego Roku Światła Instytut Fizyki UMK zaprasza do poznania krótkiej historii pisanej światłem. Organizatorzy imprezy opowiedzą i pokażą, jak postęp w dziedzinie oświetlenia zmienił nasze życie. Uczestnicy wydarzenia przekonają się, ile światła mieli do dyspozycji nasi przodkowie. Sprawdzą czy o jakości źródła światła decyduje tylko jego jasność. Zbadają również, jak nowe źródła światła wspierają ochronę środowiska naturalnego.

Po raz trzeci na Festiwalu zagości cykl wykładów noblowskich o Nagrodach Nobla przyznanych w minionym roku. Osiągnięcia noblistów w przystępny sposób przybliżą naukowcy UMK. Tym razem zaplanowano pięć spotkań, które poprowadzą prof. Małgorzata Tafil-Klawe (medycyna i fizjologia), dr hab. Piotr Sadkowski (literatura), prof. Czesław Koepke (fizyka), prof. Aleksander Balter (chemia), dr hab. Sławomir Plaskacz (ekonomia). Wszystkie prelekcje zaplanowano na sobotę i niedzielę w godzinach popołudniowych. Wykłady odbędą się w Collegium Maximum UMK przy Placu Rapackiego 1.

Wstęp na wszystkie imprezy Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki tradycyjnie jest bezpłatny, ale na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy, z kolei na inne trzeba uzyskać specjalną wejściówkę.

W programie ubiegłorocznej edycji znalazło się 170 imprez - spotkań, prezentacji, wykładów, dyskusji, wycieczek, wystaw, warsztatów i konkursów. Atrakcyjny program przyciągnął około 30 tys. uczestników, także spoza miasta, a nawet regionu. Wejściówki na imprezy z ograniczoną liczbą miejsc rozeszły się błyskawicznie - największą popularnością cieszyły się wycieczki do Centrum Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem.

Szczegółowe informacje na temat festiwalu są dostępne na stronie: https://www.festiwal.torun.pl/

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 21.06.2024 PAP/Art Service

    Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon odwiedziło ponad 102 tys. gości; w planach planetarium

  • Fot. Adobe Stock

    Popularyzator astronomii: po prostu patrzmy w niebo

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera