Historia i kultura

„Spór o początki Polski" - interdyscyplinarna sesja na UJ

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

O spornych kwestiach dotyczących początków dynastii Piastów i zarania polskiej państwowości będą debatować podczas konferencji w Krakowie archeolodzy, historycy i historycy sztuki z całej Polski. Sesja odbywająca się 16 i 17 kwietnia jest otwarta dla wszystkich słuchaczy zainteresowanych tym tematem.

Dwudniową konferencję „Spór o początki państwa polskiego. Historiografia - tradycja - mit - propaganda” organizują wspólnie Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Towarzystwo Naukowe Doktorantów Wydziału Historycznego UJ.

O to, jak doszło do powstania i jak rozwinęło się państwo polskie, badacze toczą nadal gorące spory. Wiele niejasności i zagadek spowija też postać pierwszego historycznego władcy Polski, o czym świadczą niedawne żywe polemiki, które wzbudziła kontrowersyjna książka Przemysława Urbańczyka „Mieszko Pierwszy Tajemniczy”.

Jak podkreślają organizatorzy, planowana konferencja ma charakter interdyscyplinarny, gdyż umożliwi prezentację wyników współczesnych badań archeologów, historyków oraz historyków sztuki, dotyczących początków państwa polskiego.

Ponadto prelegenci ukażą, jak zmieniło się postrzeganie początków państwa polskiego na przestrzeni wieków: od najstarszych źródeł, przez spory toczone w ubiegłych wiekach, aż po propagandową wizję kreśloną w okresie PRL. Uczestnicy zastanowią się więc także nad politycznym kontekstem, w jaki uwikłany był społeczny obraz państwa pierwszych Piastów.

W czasie konferencji wyniki współczesnych badań z dziedziny archeologii, historii i sztuki średniowiecznej przedstawią doświadczeni badacze z wielu polskich ośrodków, w tym z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, oddziałów PAN w Poznaniu i Wrocławiu, Uniwersytetu Rzeszowskiego i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Na tle europejskim problematykę konferencji zreferuje czeski mediewista dr Martin Nodl z Uniwersytetu Karola w Pradze.

Oprócz wykładów renomowanych znawców tematu przewidziano także wiele wystąpień młodych pracowników naukowych oraz doktorantów, zajmujących się badaniami postrzegania początków państwa polskiego.

Szczegółowy program konferencji jest dostępny na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

szl/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Jak i dlaczego kobiety znikają z historii nauki, kultury, edukacji i polityki? Konferencja naukowa - już w końcu listopada

  • Widok na zespół klasztorny na Bielanach z powietrza. Czerwonym okręgiem zaznaczono obszar badań, jedynie niezabudowane miejsce. Fot. F. Welc.

    Pozostałości poszukiwanego eremitorium odnaleziono w klasztorze na warszawskich Bielanach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera