Międzynarodowa nagroda dla prof. Edwarda Czerwińskiego

Prof. Edward Czerwiński (z prawej) wraz z prof. Johnem Kanisem, prezydentem International Osteoporosis Foundation. Źródło: www.uj.edu.pl
Prof. Edward Czerwiński (z prawej) wraz z prof. Johnem Kanisem, prezydentem International Osteoporosis Foundation. Źródło: www.uj.edu.pl

Prof. Edward Czerwiński z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum został wyróżniony przez International Osteoporosis Foundation (IOF) nagrodą za wybitne zasługi na terenie Europy Środkowej w zakresie badań nad osteoporozą i chorobami mięśniowo-szkieletowymi. Jest pierwszym Polakiem, którego spotkał ten zaszczyt.

Wyróżnienie jest przyznawane corocznie przedstawicielom z różnych kontynentów za ich wybitne osiągnięcia w dziedzinie walki z osteoporozą i chorobami mięśniowo-szkieletowymi. Badacz z Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM jest pierwszym laureatem tej nagrody pochodzącym z Europy Wschodniej.

Prof. Czerwiński otrzymał tę nagrodę podczas zakończonej niedawno gali światowego kongresu lekarzy-specjalistów w dziedzinie osteoporozy i osteoartrozy w Mediolanie.

Prof. Edward Czerwiński, kierownik Zakładu Chorób Kości i Stawów UJ CM, jest praktykującym lekarzem, czynnym wykładowcą uniwersyteckim, a także społecznikiem. Chorobami kości i stawów zajmuje się od 40 lat. Był jednym z pionierów badań osteoporozy w Polsce i przez dwie dekady zrealizował szereg projektów w dziedzinie epidemiologii osteoporozy, osteoporozy wtórnej, upadków i złamań w Polsce, czego efektem jest zgromadzenie unikalnej bazy ponad 100 tys. przypadków.

Obecnie bierze udział w pracach m.in. European Osteoporosis Summit for Central Europe i European League Against Rheumatism. Ponadto utrzymuje ścisłą współpracę z organizacjami z Niemiec, Czech, Słowacji, Rosji, Ukrainy, Litwy, Białorusi i Rumunii, zajmującymi się walką z osteoporozą.

Prof. Czerwiński założył krakowski oddział Polskiej Fundacji Osteoporozy, Polskiego Towarzystwa Osteoartrologii i Europejskiej Fundacji Chorób Mięśniowo-Szkieletowych; jest także twórcą portalu Osteoporoza.pl.

Zorganizował 17 sympozjów i kongresów w dziedzinie ortopedii i osteoporozy. Od 1997 roku organizuje w Krakowie Środkowoeuropejski Kongres Osteoporozy i Osteoartrozy. Najbliższy odbędzie się pod koniec września tego roku.

Obecnie prof. Czerwiński dąży do wdrożenia w Polsce Systemu Zapobiegania Złamaniom (Fracture Liaison Service). Pierwszy taki ośrodek otwarto w lutym br. Do końca roku mają powstać dwa kolejne.

Lista innych tegorocznych laureatów nagrody IOF jest dostępna na stronie: http://www.iofbonehealth.org/news/iof-president%E2%80%99s-award-presented-osteoporosis-experts-seven-regions-world

PAP - Nauka w Polsce

szl/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 17.04.2025. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w Warszawie, 17 bm. Temat spotkania: Podpisanie Porozumienia na realizację projektu „Sciense4Business-Nauka dla Biznesu” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. (ad) PAP/Radek Pietruszka

    EKG/ Minister nauki: przyszłość należy do tych, którzy chcą się uczyć cały czas

  • Fot. Adobe Stock

    Zmarła dr Magdalena Łaptaś - ceniona historyczka sztuki i archeolożka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera