Naukowcy wprowadzili geny mamuta do genomu słonia

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Naukowcy z Harvard University przybliżyli się o krok do wskrzeszenia mamuta: zdołali włączyć fragmenty DNA mamuta do genomu słonia. Wyników tej pracy nie opublikowano w czasopiśmie naukowym. Informację podają anglojęzyczne media.

Materiał genetyczny pochodził z ciała mamuta zachowanego w bardzo dobrym stanie w wiecznej zmarzlinie Arktyki. Zanim naukowcy skopiowali 14 genów mamuta, poddali jego DNA analizie. "Skupiliśmy się na genach związanych z odpornością na zimno, związanymi z pokryciem sierścią, wielkością uszu, podskórnym tłuszczem, ale przede wszystkim hemoglobiną" - opowiada w rozmowie z "The Sunday Times" profesor genetyki z Harvard University, George Church, który wraz z zespołem pracował nad mamucim DNA.

Mamuty włochate (Mammuthus primignius) żyły w środkowym plejstocenie na półkuli północnej, na lądzie Eurazji i Ameryki Północnej. Podobnie jak inne duże ssaki, wymarły w większości miejsc, w których żyły, ok. 10 tys. lat temu. Ok. 6 tys. lat dłużej przetrwała prawdopodobnie tylko niewielka ich grupa (od 500 do tysiąca osobników), żyjąca na wyspie Wrangla na Oceanie Arktycznym, pomiędzy Morzem Czukockim a Morzem Wschodniosyberyjskim.

W zamrożonych komórkach mamutów uwięzionych w wiecznej zmarzlinie naukowcy znajdują czasami fragmenty DNA (co budziło spekulacje, że być może gatunek uda się kiedyś wskrzesić). Nie udawało się jednak znaleźć dostatecznie dużo DNA, by przeprowadzić klasyczne klonowanie.

Church informuje jednak o wykorzystaniu DNA jednego z okazów zachowanych w wiecznej zmarzlinie Arktyki. Geny mamuta wprowadził on do komórek zwierzęcia najbliżej z mamutem spokrewnionego - słonia indyjskiego. Skorzystał przy tym z nowej techniki (nazwanej w skrócie CRISPR - clustered regularly interspaced short palindromic repeat), która pozwala na precyzyjnie "edytowanie" fragmentów DNA: pobierania ich od słonia, i zastępowania ich genami prehistorycznymi.

"Mamy teraz funkcjonalne komórki słonia zawierające DNA mamuta" - podkreśla Church.

O jego wynikach informują media publiczne, nie było natomiast publikacji w czasopiśmie naukowym. Tylko taka publikacja pozwala na weryfikację i formalne uznanie wyników pracy naukowej przez środowisko.

W dyskusjach o wskrzeszaniu dawno wymarłych zwierząt naukowcy podnoszą często kwestię etycznego aspektu takich działań. Church przekonuje, że przywrócenie mamutów ekosystemom Rosji mogłoby mieć dobry wpływ na wieczną zmarzlinę, która wraz z ociepleniem stopniowo się kurczy. (PAP)

zan/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera