Nowe zdjęcie planety karłowatej Ceres

Planeta karłowata Ceres sfotografowana 4 lutego 2015 r. przez sondę Dawn z odległości 145 tysięcy kilometrów. Źródło: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA/PSI.
Planeta karłowata Ceres sfotografowana 4 lutego 2015 r. przez sondę Dawn z odległości 145 tysięcy kilometrów. Źródło: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA/PSI.

NASA opublikowała nowe zdjęcie planety karłowatej Ceres, wykonane przez sondę kosmiczną Dawn, która zbliża się do obiektu. W najbliższych tygodniach sonda będzie uzyskiwać coraz lepsze fotografie Ceres, gdyż niedługo wejdzie na orbitę wokół tego obiektu.

Zaprezentowane zdjęcie zostało wykonane 4 lutego br. z odległości około 145 tysięcy kilometrów od Ceres. Fotografia jest jedną z serii zdjęć o rozdzielczości 14 kilometrów na piksel, co oznacza najlepsze obrazy Ceres uzyskane do tej pory przez naukowców. Jeszcze w połowie stycznia fotografie miały 80 proc. rozdzielczości uzyskiwanej na obrazach z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, teraz już ją przewyższają.

W połowie stycznia NASA prezentowała natomiast filmik przedstawiający rotację Ceres dookoła swojej osi, powstały z serii zdjęć wykonanych za pomocą sondy Dawn.

Ceres to największy obiekt w głównym pasie planetoid pomiędzy Marsem a Jowiszem. Jest planetą karłowatą, czyli obiektem niespełniającym kryteriów zawartych w definicji planety, ale wyróżniających się spośród planetoid. Średnica Ceres to 950 kilometrów.

Amerykańska sonda ma wejść na orbitę wokół Ceres w dniu 6 marca br. Następnie przez 16 miesięcy prowadzić będzie jej badania. Wcześniej celem badań sondy Dawn była planetoida Westa; było to w latach 2011 i 2012.

Planeta karłowata (1) Ceres została odkryta 1 stycznia 1801 roku przez włoskiego astronoma Giuseppe Piazziego. Początkowo nazywano ją planetą, później jednak, wobec odkrycia wielu innych obiektów pomiędzy Marsem i Jowiszem, na długo przypisano jej miano planetoidy. W 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna ustaliła nową definicję obiektów w Układzie Słonecznym, zwanych planetami karłowatymi i Ceres zaliczono właśnie do tej kategorii. Obecnie znanych jest kilka planet karłowatych.

Nazwa Ceres odnosi się do mitologii rzymskiej, w której Ceres była boginią rolnictwa i urodzajów, była także patronką Sycylii. (PAP)

cza/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera