Nauka dla Społeczeństwa

18.08.2022
PL EN
07.02.2015 aktualizacja 07.02.2015

Jerzy Buzek doktorem h.c. Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Rektor WUM prof. dr hab. n. med. Marek Krawczyk (L) podczas nadania tytułu doktora honoris causa prof. Jerzemu Buzkowi (2P), na uroczystym posiedzeniu Senatu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Fot. PAP/ Jakub Kamiński 6.02.2015 Rektor WUM prof. dr hab. n. med. Marek Krawczyk (L) podczas nadania tytułu doktora honoris causa prof. Jerzemu Buzkowi (2P), na uroczystym posiedzeniu Senatu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Fot. PAP/ Jakub Kamiński 6.02.2015

Jerzy Buzek, były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego otrzymał w piątek tytuł doktora honoris causa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM). Senat uczelni uhonorował go m.in. za szczególne zasługi dla polskiej nauki.

"To, co łączy wszystkich doktorów honoris causa naszej uczelni to fakt, że za ich nazwiskami stoją wielkie umysły, ogrom pracy, wielkie osiągnięcia i nieprzeciętna wiedza. Te cechy wyróżniają również prof. Jerzego Buzka - wielkiego Polaka" - powiedział rektor WUM prof. Marek Krawczyk podczas uroczystości wręczenia doktoratu na Zamku Królewskim w Warszawie.

Jak przypomniał w laudacji prof. Sławomir Majewski, prorektor WUM ds. nauki i współpracy z zagranicą, przyznając tytuł Jerzemu Buzkowi Senat uczelni docenił m.in. jego wybitny wkład w rozwój inżynierii chemicznej i procesowej, ochrony środowiska, energetyki i inżynierii bezpieczeństwa; wspieranie społeczności akademickiej WUM; a także jego postawę etyczną będącą "wzorem godnym naśladowania". Dodał, że Buzek jest też niekwestionowanym autorytetem w kraju i na świecie.

Prof. Jerzy Buzek w swoim wykładzie pt. "Chora Europa? - Jak można jej pomóc" ocenił, że dzisiejszy kryzys jest "nie tylko kryzysem ekonomicznym, ale również, a może przede wszystkim kryzysem wartości".

Zaznaczył, że w gospodarce obowiązują podstawowe prawa wzajemnego zaufania do siebie ludzi. Dodał, że to dzięki takiemu zaufaniu możliwe jest codziennie zawieranie umów między nieznającymi się ludźmi. Nawiązując do upadku banku Lehman Brothers w 2008 r., były premier stwierdził, że "utrata zaufania w ciągu kilku miesięcy musiała doprowadzić do niepewności i zaniku podstawowego odruchu solidarności".

Zdaniem Buzka oddzielenie gospodarki od moralności to "prawdziwe otworzenie puszki Pandory, z której wyleciała chciwość, zachłanność, niesprawiedliwość, korupcja, nepotyzm, przemoc ekonomiczna". Podkreślił, że "gospodarka nie działa na pustyni, a w obrębie kultury, której fundamentem jest zbiór pewnych wartości". Jak powiedział, wartości te budują kapitał społeczny, wzajemne zaufanie i gotowość do współpracy. Nowy doktor h.c. WUM ocenił, że to odrzucenie tych wartości było źródłem klęski.

Jerzy Buzek urodził się w 1940 r. w Śmiłowicach na Śląsku Cieszyńskim. Studiował na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, pracował w Instytucie Inżynierii Chemicznej PAN w Gliwicach. W 1997 r., po zwycięskich dla Akcji Wyborczej "Solidarność" wyborach, został premierem. Po przegranych przez AWS wyborach w 2001 r. wrócił do pracy naukowej. Od 2004 r. jest posłem do Parlamentu Europejskiego z listy PO. Od lipca 2009 r. do stycznia 2012 był przewodniczącym PE.

Podczas piątkowej uroczystości wręczono także "Medal za Zasługi dla WUM". Otrzymał go prof. Andrzej Iwo Dobrzański.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/ laz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022