Palenie zwiększa ryzyko zgonu wśród chorych na raka jelita grubego

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Palenie papierosów – aktualnie lub w przeszłości – ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko zgonu z powodu raka jelita grubego – informuje pismo “Journal of Clinical Oncology”.

Z dotychczasowych badań wynika, że palenie papierosów wiąże się z wyższym prawdopodobieństwem zachorowania na raka jelita grubego (jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet i mężczyzn). Najnowsza praca naukowców z American Cancer Society dowodzi natomiast, że jest to także czynnik wpływający na przeżycie pacjentów z tym nowotworem.

Badaniami objęto ponad 2,5 tys. osób, u których w ostatnim czasie zdiagnozowano inwazyjnego raka jelita grubego, który nie dał jeszcze przerzutów. W ciągu kolejnych 7,5 lat ponad 1 tys. z nich zmarło z różnych przyczyn, w czego 453 z powodu raka jelita grubego.

Okazało się, że pacjenci, którzy palili przed zdiagnozowaniem choroby nowotworowej byli ponad dwukrotnie bardziej narażeni na zgon z powodu raka jelita grubego. Również ryzyko zgonu z innych przyczyn było w ich przypadku wyższe ponad dwukrotnie. Podobne wyniki uzyskano dla pacjentów, którzy palili papierosy po wykryciu raka.

Według naukowców możliwe jest, że rak jelita grubego ma u palaczy bardziej agresywny charakter lub że palenie papierosów zmniejsza skuteczność leczenia przeciwnowotworowego.

Potrzebne są przyszłe badania, które pomogą zrozumieć odpowiedzialny za to mechanizm i pozwolą ocenić, czy zerwanie z nałogiem po rozpoznaniu nowotworu obniży ryzyko zgonu, komentują autorzy pracy. (PAP)

jjj/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera