Uczelnie i instytucje

Nowe kierunki na Uniwersytecie Gdańskim – m.in. unikalne studia wschodnie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dyplomacja, studia wschodnie oraz tradycja cywilizacji europejskiej – to trzy nowe kierunki, które uruchomi w 2015 r. Uniwersytet Gdański. Studia wschodnie są unikalne - mają przygotowywać m.in. pracowników dla firm współpracujących z Rosją i Chinami.

O nowych kierunkach, które – decyzją senatu Uniwersytetu Gdańskiego, ruszą w nadchodzącym roku akademickim, poinformowała rzecznik prasowa uczelni – Beata Czechowska-Derkacz.

W nowej ofercie UG znajdą się m.in. unikatowe w skali kraju studia wschodnie, ze specjalnością „język rosyjski z językiem chińskim”. Jak podkreślają przedstawiciele uczelni, wyjątkowość tych studiów polega m.in. na tym, że podejmujący je studenci mają nie tylko poznać dwa języki wschodnie (inne uczelnie na podobnych studiach oferują zazwyczaj tylko język rosyjski), ale też otrzymać wiedzę, która powoli podjąć pracę np. w międzynarodowych firmach prowadzących działalność zarówno na rynkach zachodnich, jak i wschodnich.

„Z całą pewnością nie ma w Polsce uczelni, która oferowałaby na podobnym kierunku tak duży wymiar praktycznej nauki języka rosyjskiego w połączeniu z nauką języka chińskiego. Unikatowy jest również fakt, że w prowadzenie tego kierunku studiów zaangażowani będą specjaliści z aż siedmiu wydziałów, bo proponujemy tu nie tylko naukę języków, ale też zajęcia z zakresu ekonomii, prawa, geografii, historii i zagadnień społeczno-kulturalnych” – powiedziała PAP prodziekan ds. studenckich Wydziału Filologicznego UG, dr Urszula Patocka-Sigłowy.

Prodziekan podkreśliła, że uczelnia zdecydowała się na uruchomienie studiów z takim właśnie programem m.in. w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku. „Z kontaktów z naszymi absolwentami, którzy kończyli studia związane z nauką języka rosyjskiego wiemy, że na rynku pracy jest sporo osób, które łączą znajomość języka rosyjskiego ze znajomością języków zachodnich – np. angielskiego, niemieckiego itp. Jest natomiast ostatnio zapotrzebowanie na specjalistów, którzy znaliby – oprócz języka zachodniego, także rosyjski i chiński” – powiedziała PAP dr Patocka-Sigłowy.

Jak podkreśliła prodziekan, dzięki dobrej współpracy UG z chińskimi uczelniami, studenci nowego kierunku mogą liczyć na praktyczną naukę języka w Chinach.

Studia wschodnie prowadzone będą jako studia stacjonarne, licencjackie. W kolejnych latach uczelnia chce uruchomić w ich ramach dalsze specjalności, w których z językiem rosyjskim łączony będzie inny język wschodni – np. ukraiński, łotewski, litewski, białoruski czy japoński.

Oprócz studiów wschodnich w nadchodzącym roku akademickim na UG ruszą także dwa inne nowe kierunki studiów: dyplomacja oraz Studium Humanitatis – Tradycje Cywilizacji Europejskiej, które to kierunek ma umożliwić studentom poznanie i zrozumienie istoty cywilizacji europejskiej.

Dziś Uniwersytet Gdański oferuje naukę na 69 kierunkach, w ramach których prowadzonych jest ponad 200 specjalności. Tylko w trwającym roku akademickim uczelnia uruchomiła aż dziewięciu nowych kierunków, w tym bezpieczeństwo jądrowe i ochronę radiologiczną, biologię medyczną, ichtiologię morską oraz wiedzę o filmie i kulturze audiowizualnej. (PAP)

aks/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 26.07.2024. Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Hubert Cichocki. PAP/Tomasz Gzell

    Cichocki: wzrost poziomu komercjalizacji badań w strategii Sieci Łukasiewicz

  • 21.11.2024. Rektor Magdalena Stryja (C), przewodnicząca Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego Magdalena Antoniak (L) i zastępca przewodniczącej Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego Artur Rybacki (P) podczas konferencji prasowej na terenie Uczelni Biznesu i Nauk Stosowanych "Varsovia" w Warszawie, 21 bm. Spotkanie zostało zorganizowane w związku z protestem części studentów byłego Collegium Humanum, którzy nie otrzymali dyplomów ukończenia studiów. PAP/Rafał Guz

    Rektor Uczelni Varsovia, która powstała po Collegium Humanum: uczelnia działa prawidłowo, przechodzi naprawę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera