Izolacja społeczna szkodzi zdrowiu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

U osób, które gorzej integrują się z innymi ludźmi w nowym dla siebie środowisku, serce działa mniej sprawnie, a przez to są one bardziej zagrożone nagłym zgonem z przyczyn sercowych – informuje pismo „Annals of Behavioral Medicine”.

To dowodzi, że silne więzi społeczne korzystnie wpływają nie tylko na nasze dobre samopoczucie psychiczne, ale też zdrowie fizyczne, podkreślają autorzy pracy.

Naukowcy pod kierunkiem prof. psychologii Jean-Philippe’a Gouina z kanadyjskiego Uniwersytetu Concordia przebadali grupę 60 młodych ludzi spoza Kanady, którzy przybyli na studia do Montrealu. Jest to modelowy przykład silnie stresującego doświadczenia.

Niedługo po przeprowadzce do nowego miejsca, a także dwa i pięć miesięcy później badani udzielali informacji na temat integracji społecznej oraz poczucia osamotnienia. Zmierzono także ich spoczynkową zmienność rytmu serca w zakresie wysokich częstotliwości (HF-HRV).

Jak tłumaczą badacze, zmienność rytmu serca jest wskaźnikiem sprawnego funkcjonowania przywspółczulnego układu nerwowego - tej części autonomicznego układu nerwowego, która odpowiada m.in. za hamowanie czynności serca i obniżanie ciśnienia tętniczego krwi. „Wcześniejsze badania wykazały, że osoby z niższą zmiennością rytmu serca są bardziej zagrożone złym stanem zdrowia, w tym chorobami serca” - przypomina prof. Gouin.

Naukowcy zauważyli, że u wszystkich badanych studentów zmienność rytmu serca malała wraz z upływem czasu. Była ona jednak wyższa u tych, którzy w nowym miejscu byli w stanie szybciej – tj. w ciągu pięciu pierwszych miesięcy - zintegrować się z innymi ludźmi i zawiązać przyjaźnie. Z kolei u osób, które w tym czasie żyły w izolacji społecznej, obserwowano spadek tego wskaźnika.

„W ciągu tygodni i miesięcy po przeprowadzce w nowe środowisko ludziom często trudno jest nawiązać nowe przyjaźnie i stworzyć trwałą sieć znajomych" – tłumaczy prof. Gouin. Tymczasem, przedłużająca się izolacja społeczna może wywierać negatywny wpływ na zdrowie fizyczne poprzez oddziaływanie na czynność układu przywspółczulnego. „To dotyczy nie tylko zagranicznych studentów, ale każdej osoby, która przeprowadza się do innego kraju lub miasta, czy też każdej osoby doświadczającej dużej zmiany społecznej” - dodaje badacz.

Autorzy pracy podkreślają, że im szybciej uda nam się zintegrować społecznie w nowym miejscu, tym będziemy zdrowsi. (PAP)

jjj/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NASA: sonda kosmiczna Parker próbuje przelecieć najbliżej Słońca w historii

  • Fot. Adobe Stock

    Obecne starsze pokolenie jest znacznie zdrowsze od poprzednich

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera