Uczelnie i instytucje

Trwają prace nad nową formułą Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wprowadzenie trzech nowych modułów do Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH) to jedna z propozycji zmian w tym największym programie skierowanym do humanistów. Nad propozycjami zmian pracuje już Rada NPRH, która w czwartek spotkała się z minister nauki Leną Kolarską-Bobińską.

W planach jest m.in. wprowadzenie do programu trzech nowych modułów. Zastąpiłyby one dotychczasowe ścieżki, w ramach których humaniści ubiegali się o granty. "Akceptujemy nową koncepcję Rady. Im wyraźniej określone cele i charakter programu, tym łatwiejsze będzie późniejsze wyłanianie zwycięskich projektów" – mówiła w czwartek podczas spotkania z członkami Rady NPRH minister Lena Kolarska-Bobińska.

Podkreśliła jednocześnie, że potrzebne jest doprecyzowanie pojęcia prac o „fundamentalnym” znaczeniu dla humanistyki. Takie bowiem otrzymują dofinansowanie w ramach NPRH.

Minister zapowiedziała też, że budżet programu w nowej edycji wyniesie ok. 80 mln zł i będzie porównywalny do poprzednich lat. "Harmonogram prac Rady jest napięty, ale nowy konkurs NPRH możemy ogłosić już 15 stycznia, a jego wyniki podać w czerwcu" – zadeklarowała prof. Lena Kolarska-Bobińska. "Ten program jest ważny dla środowiska polskich humanistów i ma wyjątkowy charakter, który chcielibyśmy zachować" – podkreśliła Kolarska-Bobińska.

Ostateczny kształt komunikatu wprowadzającego zmianę zasad działania konkursów w NPRH zostanie wypracowany po konsultacjach prawnych.

Narodowy Program Rozwoju Humanistyki ustanowiono w listopadzie 2010 roku. W jego ramach humanistom na badania przyznano już blisko 280 mln zł. W latach 2011-2013 w każdym z modułów spośród ponad 2 tys. nadesłanych projektów wyróżniono 605.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera