Prawie 12 mln zł na tłumaczenie dzieł polskiej i światowej humanistyki

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Niemal 12 mln zł przeznaczy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na tłumaczenie dzieł polskiej i światowej humanistyki. MNiSW rozstrzygnęło właśnie pierwsze konkursy w ramach modułu Uniwersalia Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.

Uniwersalia to - obok Dziedzictwa Narodowego oraz Fundamentów - jeden z trzech nowych modułów Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH). Dwa konkursy, których celem było umożliwienie tłumaczenia i publikacji najwybitniejszych dzieł humanistyki, ogłoszono w lipcu 2016 roku. Jak podaje MNiSW, ocenionych zostało ponad 180 wniosków. Dofinansowanie uzyskało łącznie 76 spośród nich.

Projekty nagrodzone w konkursie Uniwersalia 2.1 pozwolą na włączenie do obiegu międzynarodowego najważniejszych osiągnięć polskich nauk humanistycznych. Teksty przełożone zostaną na języki kongresowe - przy czym priorytetem przy ocenie wniosków był język angielski. Do konkursu mogły zostać zgłoszone zarówno tłumaczenia tekstów dawnych, jak i współczesnych.

Spośród 78 wniosków zgłoszonych do konkursu Uniwersalia 2.1 zrealizowanych zostanie 49 projektów na łączną kwotę ponad 4 mln zł. Wśród dofinansowanych tłumaczeń znalazły się m.in. dziewiętnastowieczne transkrypcje utworów Fryderyka Chopina, monografia Ewy Kołodziejczyk na temat powojennych losów Czesława Miłosza czy praca na temat losów muzyków w okupowanej Warszawie.

Z kolei dzięki konkursowi Uniwersalia 2.2 w języku polskim udostępnione zostaną klasyczne pozycje literatury zagranicznej. Przetłumaczone zostaną m.in. mowy Demostenesa, epicki poemat Mahabharata czy dzieła tworzące kanon światowej myśli filozoficznej. W sumie na zrealizowanie 23 projektów MNiSW przeznaczy ponad 7 mln zł.

NPRH wspiera polskich naukowców od 2010 r. Fundusze przyznawane w ramach programu mają m.in. ułatwiać integrację polskiej humanistyki z humanistyką europejską i światową oraz upowszechniać osiągnięcia humanistyki polskiej w świecie.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera