Nauka dla Społeczeństwa

11.12.2023
PL EN
05.11.2014 aktualizacja 05.11.2014

Studenci UW najlepsi w międzynarodowym prawniczym konkursie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Drużyna studentów z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego zwyciężyła w międzynarodowym konkursie prawniczym, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt drużyn z całego świata. To pierwsza wygrana drużyny z kraju nieanglojęzycznego w historii konkursu.

Drużyny startujące w międzynarodowych zawodach Foreign Direct Investment International Arbitration Moot wcieliły się w rolę zespołu, który w fikcyjnym sporze inwestycyjnym przed międzynarodowym trybunałem arbitrażowym reprezentuje powoda–inwestora oraz pozwane państwo. Tegoroczny konkurs odbył się w dniach 24–26 października na Pepperdine University w Kalifornii.

"Półroczne przygotowania studentów UW sprawiły, że po serii ośmiu wyrównanych i wymagających pojedynków zdobyli nagrodę Skadden Arps Trophy 2014" - informuje na swojej stronie internetowej Uniwersytet Warszawski. W zwycięskiej drużynie znaleźli się: Dominika Jędrzejczyk, Aleksandra Orzeł, Katarzyna Lubianiec, Marek Szolc i Wojciech Rzepiński.

Na drugim miejscu znalazł się New York University. Miejsce trzecie zajęły ex aequo Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Ateński.

Zespół z Uniwersytetu Warszawskiego zajął też drugie miejsce w łącznej klasyfikacji za pisma procesowe oraz wystąpienia ustne. W tej kategorii na pierwszym miejscu uplasowała się amerykańska szkoła prawnicza Harvard Law School. Uniwersytet Jagielloński zajął zaś ósmą lokatę, 33. miejsce - drużyna z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a 37. - studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Warszawska drużyna zdobyła też drugą nagrodę za najlepsze pismo procesowe powoda. W tej dyscyplinie pokonał ją Uniwersytet Ottawy. Trzecie miejsce zajęła zaś Harvard Law School. Tytuł najlepszego mówcy zdobyła również studentka Uniwersytetu Warszawskiego Dominika Jędrzejczyk.

Na pierwszym, pisemnym, etapie zespoły przygotowywały pisma procesowe dla obu stron sporu. Etap ustny był symulacją rozprawy przed trybunałem arbitrażowym. Rolę arbitrów pełnili uznani praktycy i profesorowie prestiżowych uczelni z całego świata.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023