Nauka dla Społeczeństwa

02.12.2022
PL EN
31.10.2014 aktualizacja 31.10.2014

WWF: Ziemia i ludzkość już są bankrutami

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Żyjemy na kredyt i musimy zacząć umiejętnie rozporządzać oferowanym nam przez Ziemię kapitałem - przypomina WWF Polska w materiale przesłanym w piątek PAP z okazji Światowego Dnia Oszczędzania.

"Obecny poziom eksploatacji zasobów naturalnych Ziemi przekracza jej możliwości produkcji, co oznacza, że nasza planeta +wydaje+ więcej, niż posiada" - przypomina WWF.

Według opublikowanego pod koniec września raportu WWF o stanie planety, "Living Planet Report", Ziemia potrzebowałaby teraz półtora roku, by odnowić swoje zasoby. W latach 1970-2010 liczebność populacji zwierząt kręgowych spadła o 52 proc. Zmniejsza się też powierzchnia lasów i zasoby wody zdatnej do spożycia.

Jednocześnie powiększa się ślad ekologiczny, jaki człowiek odciska na Ziemi - wskaźnik umożliwiający oszacowanie zużycia zasobów naturalnych w stosunku do ich możliwości odtworzenia przez naszą planetę. W tej kategorii, w ciągu dwóch ostatnich lat, Polska "awansowała" z pozycji 45 na 37. Jeżeli wszyscy ludzie konsumowaliby tyle, co Polacy, ludzkość potrzebowałaby już 2,5 planety. "Świadczy to o nierozważnym i nadmiernym korzystaniu z zasobów Ziemi" - oceniają ekolodzy.

W Światowym Dniu Oszczędzania ekolodzy radzą, by częściej wybierać podróż rowerem zamiast samochodem, wybierać sprzęt energooszczędny, zamienić świetlówki na oświetlenie typu LED. "Przede wszystkim trzeba jednak uświadomić sobie, że zasoby Ziemi nie są niewyczerpalne, a ich nieumiejętna eksploatacja może spowodować, że przyszłe pokolenia nie będą już miały +z czego żyć+" - podkreśla Paweł Średziński z WWF Polska.

"W Dniu Oszczędzania banki zachęcają nas do oszczędzania pieniędzy i wpłacania środków na rachunki oszczędnościowe - zauważa Średziński. - Jednak nie zapominajmy, że naszym największym, wspólnym bogactwem są zasoby Ziemi - bez nich nie przetrwałaby ani gospodarka, ani nasze finansowe oszczędności. Dlatego musimy nimi umiejętnie rozporządzać i działać już teraz. A Dzień Oszczędzania powinien być okazją do zdjęcia zadłużenia".

"W tym roku zasoby Ziemi, które powinny wystarczyć nam na rok, zużyliśmy już w sierpniu. Od tego czasu, po raz kolejny, żyjemy na kredyt. Zamiast oszczędności rośnie nasze zadłużenie. Rośnie też wspomniany ślad ekologiczny, w którym ważną część stanowi tzw. ślad węglowy, czyli wysokość emisji dwutlenku węgla. Możemy jednak ten ślad ograniczyć i w prosty sposób zacząć spłacać nasz dług już dziś poprzez podjęcie działań, które mogą wpłynąć na stopniowe wyjście ze stanu bankructwa planety Ziemia" - czytamy w materiale WWF. (PAP)

zan/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022