Turystka po pół wieku oddała ornament, który ukradła w Pompejach

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Mieszkanka Kanady oddała po pół wieku ornament z terakoty, który ukradła na terenie wykopalisk archeologicznych w Pompejach podczas podróży poślubnej - poinformowali w czwartek włoscy karabinierzy. Doceniając gest turystki, odstąpili od jej ukarania.

70-letnią kobietę z Montrealu, której rodzina pochodzi z Włoch, ruszyło sumienie i skontaktowała się z urzędem do spraw nadzoru nad zabytkami archeologicznymi w Pompejach. Poinformowała, że jest w posiadaniu dekoracji terakotowej, czyli antefiksu, który ukradła jako „pamiątkę” 50 lat temu z dziedzińca arkadowego teatru na terenie ruin starożytnego miasta zniszczonego w rezultacie wybuchu Wezuwiusza. „Skruszona” złodziejka podała dokładną datę kradzieży: 29 czerwca 1964 roku, gdy w czasie miodowego miesiąca zwiedzała ze swym mężem teren wykopalisk.

Turystka zerwała wtedy ornament i ukryła go w torebce. Zabrała go ze sobą do Kanady.

Przy okazji obchodzonego właśnie złotego wesela postanowiła oddać łup. Gdy zgłosiła się do urzędu nadzoru nad zabytkami, ten natychmiast zawiadomił o tym specjalną jednostkę karabinierów do spraw ochrony dóbr kultury. Zaangażowana została także prokuratura na południu Włoch, dzięki której udało się ustalić personalia i miejsce pobytu kobiety. Skontaktowano się z nią, by omówić szczegóły przekazania ornamentu. Nastąpiło to w Neapolu, dokąd przyjechała mieszkanka Kanady. Wyraziła skruchę z powodu kradzieży; powiedziała też, że czuje ulgę, bo ma już teraz czyste sumienie. Nie spotka ją za ten czyn żadna odpowiedzialność, co wcześniej uzgodniły obie strony.

W czwartek bardzo dobrze zachowany antefiks odebrali przedstawiciele urzędu nadzoru nad zabytkami w Pompejach. Wkrótce dekoracja powróci na swoje miejsce. (PAP)

sw/ mc/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: 10 tys. zgonów dziennie w europejskim regionie WHO powodują choroby układu krążenia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera