
Paprocie to stare ewolucyjnie rośliny, niektóre z nich rosły jeszcze w czasach dinozaurów. Mimo to okazuje się, że ciągle potrafią podbijać nowe obszary, na przykład Andy – informują naukowcy na łamach „PLOS ONE”.
Paprocie rosły na Ziemi już 200 mln lat temu, kiedy rozpoczynała się dopiero era dinozaurów. Przetrwały wymieranie dinozaurów, do którego doszło 65 mln lat temu i rosną do dziś. Co więcej, okazuje się, że ciągle potrafią podbijać nowe, ekstremalne środowiska.
Naukowcy z Wielkiej Brytanii badali paprocie rosnące w wysokich Andach, w środowisku o nazwie paramo. Obszary porośnięte w taki sposób, składające się z traw i krzewów, występują powyżej granicy lasów. W przeciwieństwie do lasów deszczowych, gdzie występują wysokie drzewa i dominują duże liście, paramo przypomina tundrę z karłowatymi, drobnolistnymi roślinami.
Ekosystem paramo powstał ok. trzy-pięć mln lat temu, kiedy w Andach występowały intensywne procesy górotwórcze. Rosnące tam paprocie, charakteryzujące się nową budową morfologiczną, wyewoluowały nie wcześniej niż dwa mln lat temu.
Na dużych wysokościach w sąsiedztwie równika występują skrajne dobowe wahania temperatury z bardzo zimnymi nocami i upalnymi dniami. Niektóre rośliny musiały wykształcić zupełnie nowe sposoby przystosowania się, dotyczące budowy liści. Paprocie występujące w wysokich Andach uległy takim przemianom w zakresie struktury liści.
„Te paprocie są szczególne. W skali geologicznej wyewoluowały szybko, wykształcając nową morfologię w odpowiedzi na ekstremalne warunki środowiska” - podkreśla współprowadząca badania, Patricia Sanchez-Baracaldo z Bristol\'s School of Geographical Sciences.(PAP)
krx/ krf/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.