Polscy studenci geofizyki najlepsi na świecie

Źródło: AGH
Źródło: AGH

Paulina Kotlarek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu i Bartosz Gierlach z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie (AGH) zwyciężyli w finałach SEG Challange Bowl – największego na świecie konkursu wiedzy dla studentów geofizyki.

W organizowanym przez Society of Exploration Geophysicists konkursie rywalizują drużyny z ponad dwustu uczelni na całym świecie m.in. z czołowych uniwersytetów z USA, Chin, Kanady, Rosji, Brazylii, Francji, Niemiec, Kolumbii czy Włoch. Biorą w nim udział dwuosobowe zespoły studentów geofizyki.

W konkursie w Denver (USA) polska para okazała się bezkonkurencyjna w półfinale, do ostatniego etapu dostając się z najwyższą notą. Wyrównany poziom finału spowodował, że emocje trwały do samego końca. Przed ostatnim pytaniem polski zespół przegrywał o 8 punktów. Jednak to właśnie drużyna UAM i AGH jako pierwsza zgłosiła się do odpowiedzi na ostatnie pytanie i otrzymała za nią 10 punktów, wyprzedzając drużynę z Kolumbii. Tym samym tytuł najlepszych studentów geofizyki na świecie w 2014 roku trafił do Polski.

Dla Bartosza Gierlacha to kolejny międzynarodowy sukces. Jako licealista trzykrotnie reprezentował Polskę na międzynarodowych olimpiadach geograficznych. W 2010 roku został złotym medalistą światowych zawodów, które odbywały się na Tajwanie. Koło Naukowe Geofizyków AGH Geofon, które reprezentuje, znajduje się także w gronie nominowanych do prestiżowego tytułu najlepszego geofizycznego koła naukowego na świecie. Geofon otrzymał taki tytuł w roku 2012, rok temu zajął trzecie miejsce.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera