Nauka dla Społeczeństwa

09.12.2022
PL EN
03.10.2014 aktualizacja 03.10.2014

Kosmiczny weekend w EXPERYMENCIE

Kosmiczne Science Show, warsztaty w pogoni za kometami i kosmiczne zabawy plastyczno-konstruktorskie - to atrakcje, jakie Centrum Nauki EXPERYMENT szykuje 4 i 5 października w ramach obchodów Światowego Tygodnia Kosmosu (Space Week).

Światowy Tydzień Kosmosu - jak informują w komunikacie przedstawiciele Centrum Nauki EXPERYMENT - to międzynarodowe święto nauki i technologii, odbywające się corocznie od 1999 roku pomiędzy 4 a 10 października. Daty te przypominać mają o dwóch ważnych wydarzeniach z „kosmicznej” historii - wystrzelenie pierwszego sztucznego satelity Ziemi – Sputnika 1 (4 października 1957 r.), a także dzień uprawomocnienia się Traktatu o Przestrzeni Kosmicznej (10 października 1967 r.).

W obchody Światowego Tygodnia Kosmosu włączają się m.in. agencje kosmiczne, planetaria, muzea i centra nauki na całym świecie. W zeszłym roku odbyło się z tej okazji ponad 1400 wydarzeń w 80 krajach.

W tym roku miłośnicy astronautyki i astronomii mogą świętować Space Week w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni.

Dla zwiedzających Centrum, w cenie biletu na wystawę, przewidziano 4 i 5 października m.in. Kosmiczne Science Show (o godz. 11 i 16). Podczas pokazu dwóch naukowców - pomagając sobie doświadczeniami fizycznymi i chemicznymi - opowie o gwiazdach, chłodzie panującym w kosmosie i grawitacji.

O godz. 11.30 i 16.30 przewidziane są warsztaty “W pościgu za kometą”. Ich uczestnicy dowiedzą się, jak powstał Układ Słoneczny, jak rozpoznawać ciała niebieskie i gwiazdozbiory, a także jak satelity uzyskują energię niezbędną do ich funkcjonowania oraz jak przesyłają zebrane na kometach dane na Ziemię. Goście samodzielnie wykonają również kilka ciekawych zadań. Jednym z nich będzie rozszyfrowanie wiadomości przesłanej na Ziemię przez satelitę. Warsztaty przeznaczone są dla nieco starszych odbiorców.

Między g. 13 a 15.30 przewidziano z kolei zabawy dla najmłodszych – kosmiczne warsztaty plastyczno-konstruktorskie.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa „Spotkaj się z Rosettą”, dostępna w EXPERYMENCIE od 7 października. Dowiedzieć się z niej można, na czym polega pionierska, 10-letnia misja sondy Rosetta i lądownika Philae. "Ich 10-letnia pogoń za jedną z najstarszych i najbardziej oddalonych komet w naszym Układzie Słonecznym wkracza właśnie w decydującą fazę - przypominają przedstawiciele Centrum Nauki EXPERYMENT. - Pionierskie lądowanie łazika na komecie planowane jest na listopad tego roku, a zebrane podczas tej misji materiały mogą okazać się przełomowe. Jedna z teorii głosi bowiem, że to właśnie na powierzchni najstarszych komet przybyło na Ziemię życie".

Szczegóły na stronie EXPERYMENTU.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022