9 października w Krakowie po raz drugi zostanie wręczona Nagroda Narodowego Centrum Nauki dla młodych naukowców, przyznawana w trzech obszarach badawczych: nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce, nauki o życiu oraz nauki ścisłe i techniczne.
Uroczystość odbędzie się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach (Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie).
Nagrodę ustanowiła Rada NCN w lutym 2013 r. Jej laureatem może zostać uczony, który nie ukończył 40. roku życia. Wyróżnienie przyznawane jest za znaczące osiągnięcia naukowe, dokonane w ramach badań podstawowych prowadzonych w polskiej jednostce naukowej, udokumentowane publikacjami afiliowanymi w polskiej jednostce naukowej.
Kandydaci do Nagrody NCN mogą być zgłaszani przez byłych członków Rady NCN, dotychczasowych przewodniczących Zespołów Ekspertów NCN, dotychczasowych członków Zespołów Ekspertów NCN powołanych do oceny wniosków w konkursie MAESTRO, dotychczasowych laureatów Nagrody NCN oraz innych wybitnych naukowców wskazanych przez dyrektora NCN i Radę NCN. Każda z uprawnionych osób może zgłosić tylko jedną kandydaturę.
Wyróżnienie przyznaje Narodowe Centrum Nauki, zaś przedsiębiorstwa zaangażowane we wspieranie działalności naukowej oraz prac badawczych są fundatorami Nagrody. Jak poinformowali organizatorzy w przesłanym PAP komunikacie, fundatorem tegorocznej Nagrody w grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce jest firma Meble Vox Sp. z o.o. Sp. j. W naukach ścisłych i technicznych Nagrodę funduje EDF Polska Sp. z o.o., zaś w naukach o życiu – firma Adamed Sp. z o.o.
Wyróżnienia dla młodych badaczy przyznano po raz pierwszy w 2013 r. Uroczystość wręczenia Nagrody NCN 2013 towarzyszyła obchodom Dni Narodowego Centrum Nauki, które odbyły się na Śląsku. W naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce nagrodę za integrację perspektyw badawczych w badaniach przemian rodziny w Europie i ich uwarunkowań z wykorzystaniem zaawansowanych metod modelowania procesów społecznych otrzymała dr Anna Matysiak ze Szkoły Głównej Handlowej. W naukach o życiu wyróżniono dr. hab. Andrzeja Dziembowskiego, pracującego w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN oraz na Uniwersytecie Warszawskim, który odkrył mechanizm działania głównej rybonukleazy organizmów eukariotycznych oraz przyczynił się do poznania funkcji genu C16orf57, którego mutacje powodują poikilodermę z neutropenią. W naukach ścisłych i technicznych laureatem został dr hab. Piotr Garstecki z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, doceniony za nowatorskie badania dynamiki płynów złożonych, ich zastosowania w mikrobiologii i biochemii.
Nagrody wręczą: sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego – prof. Marek Ratajczak, dyrektor NCN – prof. Andrzej Jajszczyk, przewodniczący Rady NCN – prof. Michał Karoński oraz przedstawiciele fundatorów Nagrody NCN.
Patronem honorowym uroczystości wręczenia Nagrody NCN jest Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Lena Kolarska-Bobińska. Serwis PAP - Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.
PAP - Nauka w Polsce
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.