
Otyłość i towarzyszący jej stan zapalny u nastolatków dwukrotnie zwiększa ryzyko raka jelita grubego w wieku dorosłym - wykazały badania przeprowadzone przez naukowców z Harvard School of Public Health w Bostonie.
Wnioski zaprezentowano podczas 13. dorocznej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem (AACR), która potrwa do 1 października w Nowym Orleanie.
Badaniami objęto 240 tys. Szwedów, którzy w latach 1969-1976 uczestniczyli w kwalifikacji wojskowej. Mieli wówczas od 16 do 20 lat. Po 35 latach rak jelita grubego wystąpił u 885 mężczyzn. Naukowcy zauważyli, że otyłość w momencie badań kwalifikacyjnych była związana z 2,4-krotnym wzrostem ryzyka tego nowotworu.
Ryzyko wzrastało o 63 proc. u panów, w których organizmie dodatkowo występował wysoki poziom markerów stanu zapalnego, często związanego z otyłością.
Rozwój raka jelita grubego trwa wiele lat. Ważne jest więc ustalenie, w którym momencie życia otyłość ma największy wpływ na wzrost ryzyka. Dlatego kolejnym krokiem powinny być badania analizujące znaczenie otyłości na różnych etapach życia - komentują naukowcy.(PAP)
koc/ krf/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.