Enzym kontroluje przerzuty raka piersi

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego zidentyfikowali enzym kontrolujący rozprzestrzenianie się raka piersi - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

W komórkach nowotworowych poziom enzymu UBC13 jest dwu- lub trzykrotnie wyższy niż w prawidłowych komórkach. Choć wiadomo, że UBC13 odgrywa rolę w regulowaniu procesu prawidłowego rozwoju komórki oraz wspomaga pracę układu odpornościowego, dopiero zaczynamy rozumieć rolę tego enzymu w tendencji do przerzutów raka piersi - mówi autor badań dr Xuefeng Wu.

Naukowcy odkryli, że enzym reguluje zdolność komórek do wysyłania sygnałów stymulujących ich proliferację. Dzieje się to poprzez zwiększenie aktywności białka p38, które w normalnych warunkach hamuje namnażanie się nieprawidłowych komórek.

Ludzkie komórki nowotworowe zakażono lentiwirusem, by wyciszyć ekspresję białek UBC13 i p38. Tak zmodyfikowane komórki wszczepiono następnie w tkankę gruczołów mlekowych myszy. Okazało się, że mimo powstania guza pierwotnego, u gryzoni nie doszło do przerzutów nowotworu.

"Guzy pierwotne zazwyczaj nie są śmiertelne. Prawdziwe niebezpieczeństwo pojawia się wtedy, gdy podczas usuwania nowotworu niektórym komórkom udaje się uciec przez naczynia krwionośne i zaatakować inne narządy. Nawet jeśli to tylko kilka komórek, są one agresywne. Nasze badania wskazują, że można jednak je zablokować i ocalić życie pacjentek" - podkreśla dr Wu.(PAP)

koc/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera