
Tureccy archeolodzy prowadzą wykopaliska w ruinach miasta sprzed ponad 2500 lat nad Morzem Marmara w Turcji – informuje serwis internetowy Hurriyet Daily News.
Zespół archeologów pod kierunkiem prof. Nurettina Kochana z Uniwersytetu Ataturka w Erzurum rozpoczął kolejny, trzeci sezon prac badawczych w starożytnym mieście Kyzikos nad Morzem Marmara, którego ruiny znajdują się na Półwyspie Kapidag, w dystrykcie Erdek w prowincji Balikesir w zachodniej Turcji.
Jak poinformował prof. N. Kochan, celem zespołu naukowców jest obecnie zbadanie najbliższego otoczenia Świątyni Hadriana w Kyzikos, wzniesionej na cześć rzymskiego cesarza Hadriana, panującego w latach 117-138, który odbudował miasto zniszczone po kilku trzęsieniach ziemi.
Kyzikos zostało założone jako kolonia Miletu w ok. 756 r. p.n.e., w okresie hellenistycznym zostało przyłączone do Królestwa Pergamońskiego (283-133 r. p.n.e.), a od 129 r. p.n.e. znajdowało się w prowincji rzymskiej Azja.
Według prof. N. Kochana, w pierwszych dniach prac naukowcy odkryli fragmenty rzeźbionych postaci ludzkich z rzymskich fryzów, a także marmurową głowę posągu przedstawiającego kobietę.
W ubiegłym roku naukowcy odkryli w tym miejscu bogato rzeźbioną kamienną głowicę kolumny, która jest jedną z największych głowic z czasów rzymskich, jakie dotychczas zostały odkryte.
Archeolodzy mają nadzieję na odnalezienie pozostałości reliefu przedstawiającego postać cesarza Hadriana, który - według źródeł historycznych - znajdował się w Świątyni Hadriana w Kyzikos. (PAP)
jot/ mki/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.