
Koniom jest najwyraźniej wszystko jedno, jakiej płci jest wożony przez nich jeździec. Poziom związanego z przejażdżką stresu nie wiąże się z tym, czy jedzie mężczyzna, czy kobieta - zaobserwowali badacze z Wiednia.
Wyniki ich badania opisano w magazynie "Journal of Comparative Exercise Physiology".
Przez wieki jazda konna zarezerwowana była głównie dla mężczyzn. Obecnie prawie 80 proc. jeźdźców to kobiety. Współczesne sporty jeździeckie są o tyle nietypowe, że na wszystkich poziomach zmagań mężczyźni rywalizują z kobietami. "Z tego względu chcieliśmy sprawdzić, czy teoria jazdy konnej opracowana dla mężczyzn może znaleźć zastosowanie także w przypadku kobiet" - wyjaśniła autorka publikacji Natascha Ille.
Ille zauważa, że panuje pogląd, iż kobiety są wrażliwsze w stosunku do koni niż mężczyźni. "Jeśli tak jest, jeźdźcy różnych płci powinni wywoływać u koni odmienne reakcje" - podkreśla.
W celu zbadania tej kwestii Ille i jej koledzy z Graf Lehndorff Institute na uniwersytecie weterynaryjnym w Wiedniu obserwowali osiem koni i 16 jeźdźców (osiem kobiet i ośmiu mężczyzn). Każdy koń miał przebyć dwukrotnie tor przeszkód, przewożąc jeźdźców różnej płci, ale o podobnych umiejętnościach. Badacze monitorowali poziom stresu u koni i u jeźdźców, mierząc poziom kortyzolu w ślinie i tętno.
Wyniki zaskoczyły badaczy. Poziom kortyzolu w końskiej ślinie rósł w trakcie testu, ale nie było to związane z płcią jeźdźca. Częstość akcji serca także się zwiększała, ale działo się to niezależnie od człowieka w siodle.
Podobny wynik przyniosły testy na jeźdźcach. Poziom kortyzolu w ich ślinie zwiększał się, ale nie było różnicy między mężczyznami a kobietami. Puls jeźdźców wzrastał, kiedy konie przechodziły do galopu i przyspieszał w trakcie skoków. Jednak zakres zarówno u kobiet, jak i mężczyzn był niemal identyczny.
W drugim eksperymencie analizowano nacisk siodła na koński grzbiet, którego rozkład może się różnić w zależności od postawy i pozycji jeźdźca. Ponieważ kobiety są lżejsze od mężczyzn, nacisk w ich przypadku był mniejszy. Jednak rozkład nacisku nie różnił się między płciami.
"Biorąc pod uwagę brak różnic w umiejętnościach, z punktu widzenia konia nie ma znaczenia, czy jeździec jest mężczyzną, czy kobietą" - konkludują badacze, dodając, że skoro konie nie wykazują preferencji do żadnej z płci jeźdźca, to zarówno kobiety, jak i mężczyźni mają równe szanse w sportach hippicznych. (PAP)
mrt/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.