Fałszywe wspomnienia skutkiem niedoboru snu

Gdy jesteśmy niewyspani, nasz mózg jest bardziej skłonny do generowania fałszywych wspomnień. Świadczą o tym wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine, o których informuje pismo "Psychological Science".

Badania prowadzone były w grupie 104 studentów, których podzielono na cztery grupy. Badani zjawili się w laboratorium późnym wieczorem. Dwóm grupom zaprezentowano serię zdjęć przedstawiających przestępstwo. Jedna grupa mogła następnie iść spać, a druga miała czuwać całą noc w laboratorium. W przypadku dwóch pozostałych grup postąpiono na odwrót - najpierw jedna z nich spała a druga czuwała, a dopiero rano pokazano im zdjęcia.

Następnie uczestnicy czytali artykuły na temat przestępstwa, które zawierały informacje wykluczające się z tym, co widzieli wcześniej na fotografiach (np. według tekstu złodziej włożył skradziony portfel do kieszeni w spodniach, podczas gdy na zdjęciu widać było, iż chowa go do kieszeni w kurtce).

Naukowcy zaobserwowali, że studenci, którzy po nieprzespanej nocy oglądali zdjęcia, czytali tekst i przechodzili test sprawdzający zapamiętywanie, znacznie częściej twierdzili, że fałszywe informacje podane w tekście odpowiadały temu, co widzieli na zdjęciach. Z kolei badani, którym pokazano zdjęcia wieczorem wypadali na teście nie gorzej niż ci, którym w nocy pozwolono spać.

Wcześniej wstępne obserwacje wskazywały, że na deformację wspomnień jesteśmy narażeni, jeśli spaliśmy w nocy krócej niż pięć godzin. Niewiele dotychczasowych analiz koncentrowało się na wpływie niedoboru snu na zniekształcenie wspomnień w kontekście naocznych świadków przestępstwa czy wypadku. Najczęściej sprawdzano zdolność do zapamiętywania list słów, a nie ludzi, miejsc czy zdarzeń - zauważa autor badań Steven J. Frenda.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Ostatni widok sondy Hera, źródło: SpaceX, sttrona ESA

    CubeSaty pionierskiej misji Hera skontaktowały się z Ziemią

  • Fot. Adobe Stock

    Mniej operacji bariatrycznych po wprowadzeniu nowych leków na otyłość

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera