10 mln artykułów naukowych na platformie Infona

Ponad 10 mln artykułów naukowych, ponad 7 tys. czasopism naukowych i blisko 14 tys. książek zwiera portal komunikacji naukowej - Infona. System powstał w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW).

Platforma komunikacji naukowej - Infona - umożliwia dostęp do publikacji z różnych obszarów wiedzy. Ułatwia także współpracę, wymianę wiedzy, opinii i doświadczeń w środowisku naukowym.

Dla instytucji naukowych system może być przestrzenią do prezentowania rezultatów prac badawczych oraz udostępniania materiałów edukacyjnych. Instytucje naukowe mogą prezentować w serwisie publikacje, wykłady w postaci wideo, materiały edukacyjne, czy rozprawy doktorskie, udostępniając je środowisku akademickieemu w Polsce i na świecie.

System będzie zawierał zarówno publikacje z istniejących już kolekcji (np. baz czasopism), jak i treści zdeponowane i udostępnione przez samych naukowców – użytkowników serwisu. Ilość treści dostępnych w serwisie systematycznie rośnie. Pozwala on na gromadzenie i udostępnianie milionów dokumentów o łącznej wielkości kilkunastu terabajtów.

Badacze mogą łatwo pracować z publikacjami poprzez mechanizm wyszukiwania wzbogacony o podpowiedzi słów kluczowych; tworzenie list publikacji „do przeczytania”; ułatwienia w deponowaniu publikacji, w trakcie którego system rozpoznaje dziedzinę nauki i automatycznie klasyfikuje artykuł, rozpoznaje język i uzupełnia metadane artykułu; Wirtualne Laboratorium Transkrypcji umożliwiające sprowadzanie zeskanowanych publikacji do postaci tekstowej.

System umożliwia też tworzenie profilu naukowca; łatwe wyszukiwanie badaczy zajmujących się daną dziedziną; samodzielne deponowanie treści; tworzenie grup roboczych; dzielenie się treściami.

System Infona powstał w ramach projektu SyNaT. Platforma, stworzona przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW, wykorzystuje również systemy: rozpoznawania mowy stworzony przez Polsko-Japońską Wyższą Szkołę Technik Komputerowych; klasyfikacji dokumentów powstały na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW oraz generowania słów kluczowych opracowany przez Politechnikę Warszawską. Narzędzia do wyszukiwania stworzyli naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, a Wirtualne Laboratorium Transkrypcji to rozwiązanie opracowane przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 02.04.2026. Prezes Polskiej Agencji Prasowej Marek Błoński (P), prezes zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Chodak (2L), członek zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Żuk (L), prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy Bianka Siwińska (3L), założyciel Fundacji Edukacyjnej Perspektywy Waldemar Siwiński (3P) oraz redaktor naczelny Polskiej Agencji Prasowej Wojciech Tumidalski (2P) podczas podpisania porozumienia między Polską Agencją Prasową a Fundacją Perspektywy, 2 bm. w siedzibie PAP w Warszawie. PAP/Albert Zawada

    Fundacja Edukacyjna Perspektywy, PAP i Fundacja PAP podpisały porozumienie o współpracy

  • 16.09.2025. Konrad Skotnicki. PAP/Rafał Guz

    Doktor z TikToka: fajnie by było, gdyby w sieci to jednak naukowcy mówili o nauce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera