Nauka dla Społeczeństwa

30.04.2024
PL EN
10.07.2014 aktualizacja 10.07.2014

Władze Uniwersytetu Łódzkiego podsumowały pierwszy etap rekrutacji

Najwięcej, bo prawie 1,5 tys. osób chce na Uniwersytecie Łódzkim studiować prawo; nieco ponad tysiąc - psychologię, a prawie tysiąc - finanse i rachunkowość. W środę władze uczelni podsumowały pierwszy etap rekrutacji na studia stacjonarne.

Jak poinformował na spotkaniu z mediami prorektor ds. programów i jakości kształcenia UŁ, prof. Jarosław Płuciennik w tym roku uczelnia przygotowała dla kandydatów na studia ogółem ponad 22 tys. miejsc. To o ponad 3 tys. mniej, niż w roku ubiegłym.

Według Płuciennika na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie zgłosiło się w sumie 17 tys. 617 osób, ale opłatę rekrutacyjną wniosło o 1,5 tys. mniej. Najwięcej kandydatów jest na prawo - 1.422 osoby, psychologię – 1.045 osób, finanse i rachunkowość - 942 osoby, filologię angielską - 797 osób i administrację - 713 osób.

Jednak - zdaniem prorektora - najtrudniej będzie się dostać na dziennikarstwo i komunikację społeczną, gdzie na jedno miejsce przypada 8,15 kandydata oraz psychologię – 8,08. Ponad pięciu kandydatów na miejsce jest natomiast na finansach i rachunkowości (5,89); filologii hiszpańskiej + język angielski (5,85); filologii angielskiej (5,85); mikrobiologii (5,30) oraz lingwistyce dla biznesu (5,17).

Profesor zwrócił uwagę, że również w ubiegłym roku najtrudniej było się dostać na dziennikarstwo. Również na filologię angielską z drugim językiem obcym oraz psychologię.

Mniej osób, niż zakładały władze uczelni, chce studiować na nowych kierunkach, jakie pojawiły się w tym roku. Na przykład na biomonitoring zapisało się 52 kandydatów, choć miejsc jest 60, a na ekonomię ekobiznes 71 przy 120 miejscach. Według Płuciennika to efekt tego, że "proces przyzwyczajania kandydatów do nowych kierunków nie jest szybki".

W trakcie środowej konferencji prasowej poinformował on również, że władze Uniwersytetu Łódzkiego postanowiły określić tzw. kierunki priorytetowe. Przypomniał on, że jest to konsekwencja decyzji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które w połowie czerwca tego roku ogłosiło powstanie nowego rządowego programu, który zastąpić ma zakończony program kierunków zamawianych.

"Zamiast zamawiania kierunków, ministerstwo pragnie namówić uczelnie do kształcenia przedsiębiorczości, kompetencji zawodowych, interpersonalnych, analitycznych określenia kierunków priorytetowych. Między rokiem 2014 a 2020 resort zamierza przeznaczyć na ten program 1,2 mld zł, w tym 50 mln w tym roku" - mówił Płuciennik.

W nowym programie położony zostanie nacisk na kształcenie praktyczne, staże, praktyki. Studenci będą mogli uzyskiwać nie tylko konkretną wiedzę potrzebną do wykonywania danego zawodu, ale też kompetencje interpersonalne, m.in. umiejętności sprawnego posługiwania się językiem polskim, formułowania własnych opinii, współpracy w grupie, budowania zespołu, rozwiązywania konfliktów, technik negocjacyjnych. Program będzie wspierać studia interdyscyplinarne, kształcenie modułowe.

Płuciennik zwrócił uwagę, że uczelnia realizuje już ten program m.in. poprzez dowartościowywanie aktywności studentów w pracach kół naukowych, podnoszeniu poziomu kształcenia językowego, czy praktycznemu włączaniu studentów różnych stopni w badania i projekty naukowe, także eksperymentalne. Uniwersytet określił też kierunki priorytetowe, którymi są: biologia, mikrobiologia, chemia, ekonomia, socjologia, filologia polska, lingwistyka dla biznesu, filologia, kulturoznawstwo, filozofia, historia, fizyka, matematyka, geografia, prawo, zarządzanie, leśnictwo

Uniwersytet Łódzki powstał 24 maja 1945 r. Na początku działalności uczelnię tworzyło sześć wydziałów, w których zatrudnionych było 530 pracowników. Studia na UŁ rozpoczęło wówczas 7.147 studentów, czyli prawie 13 proc. wszystkich studiujących wtedy w powojennej Polsce.

Obecnie uczelnia kształci ok. 43 tys. osób, zatrudnia ok. 3,8 tys. pracowników, w tym ponad 2,3 tys. pracowników naukowych. Uniwersytet Łódzki ma 12 wydziałów i Filię w Tomaszowie Mazowieckim. Aktualnie na Uniwersytecie Łódzkim na kandydatów czeka 120 kierunków. Już od września wszyscy studenci wydziału filologicznego będą mogli korzystać z nowego budynku, który wybudowano dla filologów za 100 mln zł. (PAP)

jaw/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024