Siekierkę z epoki brązu sprzed prawie 3 tys. lat oraz dwa kilkusetletnie żelazne topory będzie można wkrótce oglądać na wystawie w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Artefakty zostały odkryte w zeszłym roku w okolicach Jarosławia, a potem trafiły do zbiorów jarosławskiego muzeum.
W sobotę i niedzielę w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się "Weekend z kryptologią". Organizatorzy przygotowali warsztaty edukacyjnego i kryptologiczne gry planszowe oraz spotkania z ekspertami. Wstęp na wydarzenie jest darmowy.
17 stycznia 1945 r. do zniszczonej niemal doszczętnie Warszawy wkroczyli żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego. Walki o opanowanie miasta trwały zaledwie kilka godzin, gdyż dowództwo niemieckie, obawiając się okrążenia, wycofało z miasta większość swoich sił.
Dwie wystawy poświęcone skarbom wikingów prezentuje od piątku Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu. Zwiedzający mogą obejrzeć m.in. srebrne monety odkryte przez archeologów w Janowie Pomorskim, w miejscu wikińskiego portu i ośrodka handlowego Truso.
Znamy wyniki plebiscytu "Archeologiczne Sensacje 2024", w którym doceniane są najciekawsze odkrycia, publikacje, projekty i wydarzenia związane z pracami polskich archeologów. Zwycięzców wyłoniono w 10 kategoriach, m.in.: za najważniejsze odkrycie archeologiczne w Polsce, odkrycie zagraniczne polskich archeologów, książka i zdjęcie.
W Muzeum Śląskim po raz pierwszy można zobaczyć ok. 1000 artefaktów z najstarszej kamiennej fortyfikacji w Europie Środkowej – Góry Zyndrama. Mur wzorowano na architekturze śródziemnomorskiej - wskazała kurator wystawy "Góra Zyndrama. Tajemnicza twierdza sprzed 3700 lat" dr Renata Abłamowicz.
Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii. Realizacja takich projektów transnarodowych wymaga dobrego stawiania pytań o historię: najpierw o to, co było dobrego - powiedział PAP zaangażowany w projekt prof. Igor Kąkolewski, dyrektor Centrum Badań Historycznych PAN.
Srebrny denar krzyżowy cesarza Ottona III znaleziono w okolicach Kamienia Pomorskiego. Denary te cechowała wysoka jakość srebra i precyzyjne wykonanie. To jedne z najciekawszych zabytków numizmatycznych odkrywanych na ziemiach polskich - poinformowało Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej (MHZK).
32 listy, jakie wymienili między sobą Maria Skłodowska-Curie i Albert Einstein między 1911 a 1932 r. przeczytać można - wraz z komentarzami - w nowej publikacji książkowej. Einstein był zdania, że relacja, która łączyła go ze Skłodowską, była jedną z najpiękniejszych rzeczy w jego życiu.