Uczelnie i instytucje

"DGP": Są już wyniki ewaluacji, najlepiej wypadły nauki ścisłe i teologiczne

Warszawa, 07.02.2020. Włodzimierz Bernacki  (mm/awol) PAP/Mateusz Marek
Warszawa, 07.02.2020. Włodzimierz Bernacki (mm/awol) PAP/Mateusz Marek

Niecałe 6 proc. uczelni i instytutów z najlepszą oceną, nieco ponad 3 proc. – z najsłabszą, która oznacza utratę uprawnień – to wyniki ewaluacji jakości działalności naukowej, o których mówi w wywiadzie opublikowanym we wtorek w "Dzienniku Gazecie Prawnej" wiceminister nauki Włodzimierz Bernacki.

Według "DGP" wiele najwyższych ocen trafiło do podmiotów, które specjalizują się w naukach ścisłych. Bardzo dobrze jest też w naukach teologicznych.

"Są i niespodzianki. Na przykład filozofia i prawo najlepiej wypadły na… Politechnice Warszawskiej, a renomowanym uczelniom groziła utrata uprawnień – np. SGH w ekonomii i finansach" - czytamy we wtorkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".

Jak powiedział w rozmowie z dziennikiem wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki, bardzo dobrze wypadły uczelnie warszawskie, np. Uniwersytet Warszawski ma kilka ocen A+ w różnych dyscyplinach naukowych. Wiele ocen A+ trafiło do podmiotów, które reprezentują takie nauki jak fizyka, chemia, matematyka, biologia, więcej niż do tych, które reprezentują nauki społeczne czy humanistyczne.

"To cieszy i świadczy o tym, że nauki ścisłe w Polsce są na wysokim światowym poziomie, a naukowcy z tych dyscyplin z powodzeniem rywalizują o międzynarodowe granty. Dystans do światowej czołówki w tych naukach się skraca. Bardzo dobrze jest też w naukach teologicznych, w których nie ma żadnej kategorii B lub C. Wynika to z tego, że jeżeli zestawiamy ich dorobek z badaniami na tle europejskim, to polskie dokonania są duże w tym zakresie. Polskie uczelnie, np. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, plasują się obok najlepszych placówek teologicznych, np. w Rzymie" - zauważył Bernacki. (PAP)

mmu/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ 2,1 tys. miejsc dla nowych studentów na 10 kierunkach Uniwersytetu Medycznego

  • Fot. Adobe Stock

    FNP przeznaczy 178 mln zł na projekty badawcze zakładające skuteczny transfer wiedzy lub technologii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera