Zsekwencjonowano genom muchy tse-tse

Zsekwencjonowano genom muchy tse-tse, odpowiedzialnej za przenoszenie groźnych chorób, w tym śpiączki afrykańskiej. Wyniki badań ogłoszono na łamach tygodnika „Science”.

Dziesięć lat badań międzynarodowego zespołu składającego się ze 145 naukowców doprowadziło do zsekwencjonowania genomu muchy tse-tse. Wyniki badań mogą być kluczowe dla lepszego zrozumienia biologii much i kontroli ich populacji.

Tse-tse (Glossina) należą do muchówek, liczą ok. 20 gatunków. Żywią się krwią zwierząt, mogąc jednorazowo wypić jej dwa razy więcej niż wynosi ciężar ich ciała.

Największe zagrożenie z ich strony dla zdrowia ludzi i zwierząt wynika z faktu, że są one żywicielami pośrednimi świdrowców odpowiedzialnych za groźne choroby, takie jak śpiączka afrykańska czy nagana (choroba bydła).

Naukowcy podkreślają, że biologia tse-tse jest wyjątkowa. W przeciwieństwie do innych owadów roznoszących choroby poprzez ugryzienie, u których krew ssie samica, u tse-tse krwią żywią się zarówno samice, jak i samce.

Ponadto, sposób rozmnażania się tse-tse jest również niezwykły, ponieważ nie składa ona jaj. Larwy much rodzą się żywe po 10 dniach przebywania w organizmie samicy, gdzie żywią się rodzajem mleka wydzielanego przez jej organizm. (PAP)

krx/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera