Odkryto nowy odcinek drogi Inków do Machu Picchu w Peru

Nowy odcinek drogi wiodącej do Machu Picchu odkryto na górskim zboczu w pobliżu słynnego miasta Inków – informuje serwis internetowy Hispanically Speaking News.

Naukowcy z Narodowego Parku Archeologicznego Machu Picchu odkryli nieznany wcześniej odcinek drogi zbudowanej przez Inków, prowadzącej do Machu Picchu z innej strony, niż dotychczas używana trasa.

Jak poinformowało ministerstwo kultury Peru, odkryta droga Inków prowadzi z miejsca o nazwie Wayraqtambo, położonego po drugiej stronie góry Machu Picchu, pomiędzy stanowiskami archeologicznymi Winay Wayna a Intipata na trasie obecnie używanej drogi.

Odkryty fragment nowej drogi ma 1,5 kilometra długości, a jej szerokość wynosi od 1,2 do 1,4 metra szerokości, w zależności od topografii terenu.

Pracownicy parku archeologicznego Machu Picchu oczyścili fragmenty odkrytej trasy z pokrywających ją zarośli, dzięki czemu widoczne stały się mury wspierające konstrukcję, miejscami osiągające wysokość 3 metrów.

Jak poinformował Ferdynand Astete, dyrektor parku archeologicznego Machu Picchu, jednym z najważniejszych miejsc na nowej drodze jest tunel wydrążony w skale na wysokości 2700 m n.p.m., będący wspaniałym przykładem umiejętności inżynieryjnych Inków, którego długość wynosi 5 metrów.

Według F. Astete, odkryta droga powinna być jak najszybciej odrestaurowana ze względu na jej wielką wartość historyczną.

Na tej drodze znajduje się platforma, z której roztacza się widok na Machu Picchu z całkiem innej strony, a otwarcie nowej trasy może przyczynić się do ułatwienia dostępu turystów do miasta Inków.

Stanowisko archeologiczne Machu Picchu zostało wpisane w 1983 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako obiekt pod nazwą „Zabytkowe sanktuarium Machu Picchu”. (PAP)

jot/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera