
Lekarze nie powinni rutynowo przepisywać aspiryny zagrożonym udarem mózgu pacjentom z migotaniem przedsionków - informuje serwis „BBC News”.
Brytyjski National Institute of Health and Care Excellence (NICE) zalecił lekarzom, by przepisywali pacjentom z migotaniem przedsionków inne niż aspiryna leki zapobiegające udarowi mózgu. Chodzi głównie o warfarynę oraz preparaty nowej generacji zmniejszające krzepliwość krwi. Aspiryna pozostaje ważnym i skutecznym środkiem zapobiegającym zawałom i udarom w przypadku pacjentów z innymi niż migotanie przedsionków czynnikami ryzyka.
Migotanie przedsionków to najczęstszy rodzaj zaburzeń rytmu serca – zdarza się mniej więcej u co setnej osoby. Przedsionki serca kurczą się bardzo szybko, co obniża wydajność pracy serca, a także sprzyja powstawaniu zakrzepów, które wędrując z prądem krwi mogą powodować udar mózgu.
Aby zmniejszyć ryzyko udaru, przez wiele lat stosowano aspirynę, jednak coraz więcej dowodów wskazuje, że u pacjentów z migotaniem przedsionków korzyści z jej stosowania nie dorównują korzyściom związanym z podawaniem innych leków – zwłaszcza warfaryny oraz doustnych antykoagulantów nowej generacji.
Eksperci zaznaczają, że większość lekarzy przepisuje właśnie warfarynę i nowe antykagulanty - jednak oficjalne zalecenia nie zmieniały się od roku 2006.
Prof. Peter Elwood z Cardiff University przestrzegł, że nagłe odstawienie aspiryny może być niebezpieczne – należy to robić stopniowo i po konsultacji z lekarzem.(PAP)
pmw/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.