Prof. Mariusz Ratajczak uhonorowany Nagrodą im. Karla Landsteinera

Prof. Mariusz Ratajczak został laureatem Nagrody im. Karla Landsteinera, przyznawanej przez Niemieckie Towarzystwo Transfuzjologii. Nagroda ta jest wręczana raz na dwa lata uznanym badaczom za ich osiągnięcia w dziedzinie transfuzjologii i hemoterapii.

Prof. Mariusz Ratajczak jest pierwszym Polakiem, który otrzyma nagrodę przyznawaną przez Niemieckie Towarzystwo Transfuzjologii (The German Society for Transfusion Medicine - DGTI). Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 9 września 2014 r. w Dreźnie.

Kapituła nagrodziła prof. Ratajczaka za scharakteryzowanie mechanizmów zaangażowanych w mobilizację krwiotwórczych komórek macierzystych i odkrycie bardzo małych podobnych do embrionalnych komórek macierzystych (VSELs) w dorosłych tkankach.

Uczony jest autorem hipotezy, popartej danymi doświadczalnymi uzyskanymi przez jego zespoły badawcze w Polsce i w USA, wykazującej występowanie w szpiku kostnym myszy oraz krwi pępowinowej człowieka komórek posiadających morfologię oraz markery komórek embrionalnych zdolnych do odtwarzania innych narządów. Komórki takie mogą okazać się alternatywnym źródłem komórek embrionalnych wobec tych, które obecnie pozyskuje się w wyniku klonowania terapeutycznego. Mogą tym samym znaleźć zastosowanie m.in. w regeneracji tkanek i narządów.

Badacz dzieli pracę naukową pomiędzy Polskę i USA. Przez wiele lat związany był z Uniwersytetem Pensylwania w Filadelfii. W Polsce pracował w Zakładzie Patologii Komórki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, współtworzył i kierował również Zakładem Transplantologii Collegium Medicum UJ w Krakowie oraz Ośrodkiem Transplantacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Od 2001 r. pracuje na Wydziale Medycznym oraz Wydziale Mikrobiologii i Immunologii Uniwersytetu w Louisville, jest także dyrektorem programu Stem Cell Biology Program w Centrum Leczenia Nowotworów im. Jamesa Grahama Browna tej uczelni. Od 2006 roku jest kierownikiem Katedry i Zakładu Fizjologii Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.

W ciągu 20 lat działalności prof. Ratajczak opublikował ponad 200 prac, z których większość ukazała się w renomowanych międzynarodowych czasopismach. W latach 2003-2005 koordynował ogólnopolski program dotyczący wykorzystania nieembrionalnych komórek macierzystych oraz kierował finansowanym przez UE Europejskim Centrum Doskonałości Badań nad Komórkami Macierzystymi.

Jest laureat wielu nagród i wyróżnień m.in. Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Nagrody im. Mikołaja Kopernika przyznawanej przez Ministerstwo Zdrowia; Indywidualnej Nagrody Naukowej im. Jędrzeja Śniadeckiego Polskiej Akademii Nauk; otrzymał też honorowy tytuł Hoenig Endowed Chair in Cancer Biology przyznany przez Uniwersytet Louisville w USA.

Nagroda im. Karla-Landsteinera przyznawana jest co dwa lata od 1972 roku. Laureatami tego wyróżnienia jest m.in. zdobywca Nagrody Nobla w 1996 roku prof. Rolf Zinkernagel.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Polscy lekarze przeprowadzili cztery replantacje rąk w trakcie jednej nocy

  • Naukowcy z IChF PAN opisali strukturę molekuły, która powiązana jest z chorobami siatkówki. Ich badania przybliżają nas do szybszej niż dotychczas diagnostyki chorób oczu. Zdjęcie zrealizowane dzięki uprzejmości Muzeum Świata Iluzji w Warszawie. Fot. Grzegorz Krzyżewski

    Białko ważne na pierwszy rzut oka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera