Studenci z Rzeszowa w światowych finałach Imagine Cup

Studenci Politechniki Rzeszowskiej będą reprezentować Polskę w tegorocznych światowych finałach Imagine Cup, które na przełomie lipca i sierpnia odbędą się w Seattle (USA) – poinformowało Centrum Prasowe Microsoft w przesłanym PAP komunikacie.

W światowych półfinałach, przeprowadzonych online w maju, drużyna Power of Vision, stanęła w szranki ze studentami z 76 państw, którzy zaprezentowali 170 projektów. Ostatecznie zespół z Rzeszowa znalazł się w ścisłym gronie 35 drużyn, które powalczą o zwycięstwo w tym największym na świecie konkursie technologicznym dla studentów, organizowanym przez firmę Microsoft. W tym roku na nagrody przeznaczono w sumie 1 mln dolarów – najwięcej w historii konkursu.

Tegoroczna edycja konkursu zostanie przeprowadzona w 3 głównych kategoriach: Gry (Games) – uczestnicy tworzą gry na platformy Windows (PC lub tablet), Windows Phone, Xbox albo Kinect; Innowacje (Innovation) – to miejsce dla najbardziej innowacyjnych, przełomowych i atrakcyjnych aplikacji stworzonych przy pomocy technologii oraz narzędzi Microsoft; Projekty Społeczne (World Citizenship) – projekty mające na celu rozwiązywanie globalnych problemów świata przy użyciu innowacyjnych technologii.

Właśnie w tej ostatniej kategorii startuje zespół Power of Vision. Rzeszowscy studenci stworzyli „Face Controller” – rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych, które wykorzystuje Kinect for Window. Z pomocą aplikacji użytkownik może kontrolować system przy użyciu ruchów głowy i mimiki twarzy. Dodatkowo aplikacja rozpoznaje mowę, dzięki czemu możliwe jest dyktowanie pojedynczych słów, wyrazów lub całych zdań. (więcej na ten temat w serwisie Nauka w Polsce tutaj)

„Informacja o tym, że znaleźliśmy się w grupie 13 najlepszych na świecie drużyn w kategorii World Citizenship bardzo nas zaskoczyła. Niezwykle się cieszymy z tego wyróżnienia, ale wiemy, że konkurencja jest bardzo silna, dlatego nie zamierzamy spocząć na laurach. Najbliższe 2 miesiące poświęcimy na dopracowanie naszego projektu tak, aby jak najlepiej zaprezentować się na finałach w Seattle – podkreślił Norbert Pisz, członek zespołu Power of Vision, cytowany w komunikacie.

W światowych finałach polska reprezentacja będzie miała do pokonania w swojej kategorii 12 drużyn, m.in. z Australii, Chin czy Stanów Zjednoczonych.

Imagine Cup jest organizowany od 2003 roku. W dotychczasowych 11 edycjach wzięło udział ok. 1,7 miliona studentów, reprezentujących ponad 190 krajów. Polscy reprezentanci niezmiennie od 2005 roku odnoszą sukcesy w kolejnych światowych edycjach tego konkursu. Do tej pory aż 23 razy stawali na podium, zdobywając 7 pierwszych miejsc, 9 drugich i 7 trzecich.

Jak zapowiada Microsoft, podczas finałów 12. edycji uczestników będą oceniać m.in. Satya Nadella, dyrektor generalny firmy Microsoft, Hadi Partovi współzałożyciel Code.org oraz Erik Martin, dyrektor generalny Reddit.

Wielki finał Imagine Cup 2014 rozpocznie się już 29 lipca w Seattle i potrwa do 2 sierpnia. Opis wszystkich drużyn, które się w nim zmierzą znaleźć na tej stronie.

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Naukowcy chcą stworzyć model skóry, wykorzystując druk 3D

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera