Noblistka Ada Yonath gościem BioForum w Łodzi

Noblistka z dziedziny chemii prof. Ada Yonath z Izraela oraz reprezentant amerykańskiej branży biotechnologicznej G. Steven Burril są gośćmi odbywającego się w Łodzi BioForum – spotkania poświęconego rozwojowi branży biotechnologicznej.

„Głównym celem forum, na którym spotykają się przedstawiciele nauki i biznesu, jest doprowadzenie do powstawania nowych firm biotechnologicznych. W Polsce działa niewiele takich innowacyjnych firm. Posiadamy dobrze przygotowaną kadrę naukową i absolwentów studiów biotechnologicznych, jednak do rozwoju przemysłu potrzebni są inwestorzy” – powiedział na środowej konferencji prasowej prezes firmy doradczej Bio-Tech Consulting prof. Tadeusz Pietrucha.

Dobre zdanie o młodych polskich naukowcach oraz firmach biotechnologicznych tworzonych przez Polaków ma prof. Yonath, która w 2009 r. otrzymała nagrodę Nobla za badania z dziedziny krystalografii. „Podziwiam ich zapał i sposób podejścia do pracy oraz dobrą organizację. Warto pamiętać, że w Izraelu, skąd pochodzę, podwaliny nowych technologii stworzone zostały właśnie przez emigrantów z Polski” - zaznaczyła.

Jej zdaniem przeszkodą w rozwoju branży biotechnologicznej może być rozbieżność pomiędzy oczekiwaniami środowisk biznesowych, którym zależy na uzyskaniu szybkiego zysku, a specyfiką badań naukowych, prowadzonych niejednokrotnie latami i wymagającymi dużych nakładów finansowych.

Prof. Yonath zilustrowała te rozbieżności przykładem z początków swojej własnej kariery. W pracy doktorskiej chciała zająć się badaniem kolagenu i napotkała duży opór ze strony promotora.

„Mój profesor nie widział sensu w badaniu tego +nudnego białka+. Tymczasem w ciągu kolejnych 20 lat kolagen stał się ważnym surowcem, wykorzystywanym w kosmetyce, chirurgii, do leczenia ran. Ja sama, po 50 latach, mam zamiar wznowić prace nad kolagenem” – dodała.

Zdaniem G. Stevena Burrilla, który zajmuje się rozwijaniem przemysłu biotechnologicznego w USA, polski przemysł innowacyjny nie ma szans intensywnego rozwoju bez wsparcia ze strony zagranicznych firm. Choć uważa, że nasza myśl techniczna jest na wysokim poziomie i w kraju jest potencjał naukowy, to Polsce brakuje kapitału do rozwoju tej wymagającej branży.

Na łódzkim BioForum, które jest największym tego typu wydarzeniem w Europie Środkowej, obok wykładów z zakresu biobiznesu, innowacji biotechnologicznych w medycynie i weterynarii oraz komercjalizacji wynalazków odbywają się spotkania potencjalnych partnerów: inwestorów, menadżerów firm i naukowców. Specjalny panel poświęcono rozwojowi biobiznesu w Ameryce Południowej, gdzie ten sektor gospodarki rozwija się obecnie najszybciej.

PAP - Nauka w Polsce

agm/ mki/ woj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Akademia Młodych Uczonych PAN zaprasza doktorantów na letnią szkołę

  • 23.04.2025. PAP/Leszek Szymański

    Sejm upamiętnił 1000. rocznicę koronacji pierwszych królów Polski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera