
Bocianie gniazdo w Przygodzicach, obserwowane przez tysiące internautów, ożyło po zimie. Pierwszy w tym roku ptak pojawił się w poniedziałek rano i remontuje gniazdo - poinformował ornitolog Paweł Dolata.
Internauci i ornitolodzy obserwują boćki z Przygodzic (k. Ostrowa Wielkopolskiego) na stronie www.bociany.ec.pl od 2006 r. dzięki kamerze internetowej. Młode, które przychodzą na świat, otrzymują imiona nadane przez internautów.
W tym roku dotychczas obserwowano tam jedynie krótkie wizyty bociana w końcu marca. Nie doszło wtedy jednak do zasiedlenia.
Dopiero w poniedziałek gniazdo zajął ptak, który zaczął je remontować, unosić i poprawiać gałęzie. Ornitolodzy nie wykluczają, że to stała mieszkanka tego gniazda.
\"Termin pojawienia się bocianów na gnieździe zależy od pogody, w Przygodzicach zwykle jest to pomiędzy końcem marca a ok. 10 kwietnia. W tym roku wiosna nadeszła szybko, a przeloty zaczęły się dość wcześnie. Przy tak przyspieszonym przylocie denerwowaliśmy się bardzo, bo na większości gniazd bociany już były, a tu ciągle ich brakowało\" - powiedział PAP ekspert z Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Obawy miały związek z wydarzeniami z czerwca 2013 r., kiedy bocian z \"internetowego\" gniazda opuścił partnerkę. Bez niego bocianica nie miała szans wysiedzieć jaj, więc wyrzucała je z gniazda. \"Ptaki, które tracą lęgi w jakimś miejscu później raczej tych miejsc unikają. Napawa nas jednak optymizmem to, że samica powróciła\" - powiedział ornitolog.
Płeć nowo przybyłego ptaka można będzie określić z cała pewnością dopiero wtedy, kiedy pojawi się jego towarzysz i dojdzie do kopulacji. Nawet ta scena z życia bocianów nie ujdzie uwadze internautów. Jeszcze w niedzielę, przed przylotem, stronę www.bociany.ec.pl odwiedziła rekordowa w tym roku liczba użytkowników - 2282 osoby. W efekcie strona zajmuje 12. miejsce w światowym rankingu - poinformował Dolata.
Gniazdo w Przygodzicach ma 1,8 m średnicy. W ubiegłym sezonie samica zawitała w nim już 1 kwietnia, ale dopiero od 11 zaczęła tam regularnie nocować i prowadzić porządki. Partner dołączył do niej po trzech dniach.
PAP - Nauka w Polsce
zan/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.