Różne zapachy dla przyciągania pożytecznych owadów

Rośliny potrafią dostosować wydzielany zapach do swoich potrzeb, aby przyciągać owady zapylające lub owady, których mogą je ochronić w przypadku ataku szkodników - zaobserwowała szwajcarsko-włoska grupa badawcza.

Rośliny przyciągają zapylaczy zapachem swoich kwiatów i żywymi kolorami. Kiedy padną ofiarą gąsienic, sygnałami zapachowymi z liści starają się ściągnąć błonkówki, które składają w ciele szkodników jaja i uśmiercają je. Mieszanina aromatów kwiatów i liści może więc obniżyć atrakcyjność roślin. Stoją one zatem przed dylematem, czy wykorzystywać zasoby do nęcenia owadów zapylających - i docelowo do reprodukcji - czy inwestować w obronę przed roślinożercami.

Zespół pod przewodnictwem prof. Floriana Schiestla z Uniwersytetu w Zurychu prześledził reakcję kapusty właściwej polnej - jadalnej rośliny spokrewnionej z rzepakiem - na atak roślinożerców. Wykazano, że zainfekowane rośliny znacząco tłumiły zapach swoich kwiatów, aby przyciągnąć błonkówki sygnałami zapachowymi z liści.

"Tłumienie zapachu kwiatów sprawia, że roślina staje się mniej atrakcyjna dla owadów, które ją zapylają, natomiast przyciąga błonkówki" - wyjaśnił prof. Schiestl. Po ataku szkodników roślina produkuje więcej kwiatów, aby zrekompensować sobie okres zmniejszonej atrakcyjności i zainteresować owady zapylające.

Wyniki badania ilustrują istotne interakcje roślin z pożytecznymi owadami. Prof. Schiestl uważa, że odkrycie może mieć znaczenie w uprawie użytecznych roślin. "Można zoptymalizować przyciąganie błonkówek przy pomocy mniej aromatycznych odmian, a zapylaczy - przy pomocy intensywniej pachnących" - sugeruje badacz.

Opis badania ukazał się na łamach "New Phytologist". (PAP)

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera