Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
31.03.2014 aktualizacja 31.03.2014

Portugalia odtwarza populację głuszca po ponad 100 latach

Portugalia rozpoczęła wdrażanie programu odtworzenia populacji głuszców po ponad 100 latach od wyginięcia tego gatunku. Nowe okazy sprowadzono z Holandii do Parku Biologicznego w mieście Gaia.

Jak poinformował Nuno Oliveira, dyrektor Parku Biologicznego w Gaii, w skład pierwszej pozyskanej grupy ptaków wchodzą dwie samice oraz samiec.

“Głuszce pochodzące z holenderskiej hodowli przeszły już pomyślnie okres kwarantanny. Dotychczas żyły one na uwięzi” - ujawnił Oliveira.

Trzy nowe portugalskie głuszce wypuszczono na terenie parku w Gaii 21 marca, uświetniając tym samym 31. rocznicę powstania tej instytucji.

Pierwsze okazy głuszca mają pomóc odbudować żyjącą w Portugalii jeszcze przed ponad 100 laty populację tego gatunku, rzadkiego także w innych częściach Półwyspu Iberyjskiego. Jedyni przedstawiciele tego ptaka żyją w warunkach naturalnych tylko w Górach Kantabryjskich, w północnej części Hiszpanii.

“Liczymy na udaną reprodukcję głuszca w naszym kraju. Mamy nadzieję, że docelowo uda się przywrócić ten gatunek nie tylko w Minho, gdzie żyły ostatnie jego okazy, ale także w innych regionach Portugalii” - dodał Oliveira.

Dyrektor parku w Gaii wyjaśnił, że przed przyjęciem reprodukcyjnych okazów przygotowano odpowiednio podłoże, na którym bytują ptaki. “Oczyściliśmy grunt mając na uwadze, że największe zagrożenie dla tego gatunku wiąże się z jego przewodem pokarmowym, wrażliwym i podatnym na choroby” - dodał Oliveira.

Należący do rodziny kurowatych głuszec to największy ptak grzebiący Europy. Zamieszkuje lasy północnej i środkowej Eurazji. Ulubionym jego środowiskiem są rozległe, stare lasy porośnięte mieszanym drzewostanem. Ptak żywi się głównie igłami drzew iglastych, pędami krzewów oraz trawą, liśćmi dębu, nasionami, owocami leśnymi i owadami. Głuszec w celach poprawy trawienia często połyka też kamienie.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/jjj/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024