Wernisaż ekspozycji „Wyspa Skarbów - Archeolodzy z UW ma Bornholmie - Projekt Hammershus" odbędzie się 25 marca o godz. 12.00 w budynku Starej Biblioteki Uniwersyteckiej. Wydarzeniu towarzyszą wykłady gościnne duńskich naukowców.
Wystawa przedstawia wyniki współpracy archeologów z IA UW z partnerami z duńskiej wyspy Bornholm.
„Współpraca ta nie zamyka się w ramach pracy naukowej, lecz rozwija się na wielu polach, obejmując dydaktykę czy wymianę studencką” – wyjaśnia Janusz Janowski z Pracowni Skanerów 3D Instytutu Archeologii UW, inicjator polskich badań na Bornholmie.
Współpraca pomiędzy Bornholms Museum i Pracownią Skanerów 3D Instytutu Archeologii UW zaowocowała szeregiem wspólnych projektów od nowatorskiej dokumentacji rytów naskalnych, po wspólne badania wykopaliskowe na Bornholmie. Duńczycy zaproponowali Polakom również udział w badaniach na zamku Hammershus, który jest jednym z największych tego typu obiektów w Skandynawii i trzecim najważniejszym zabytkiem tej kategorii w Danii.
Tereny, na których leży zamek, są własnością Agencji Przyrody (Naturstyrelsen) podległej duńskiemu Ministerstwu Środowiska, która uzyskała dotację z Fundacji Hustru Chastine Mc-Kinney Mollers na szeroko zakrojone prace konserwatorskie zamku. Uwzględniają one badania architektoniczne i archeologiczne oraz zagospodarowanie przestrzeni wokół zamku wraz z budową nowego centrum turystycznego.
„Dzięki naszej współpracy z Bornholms Musem i doświadczeniu w dokumentacji trójwymiarowej, również i my mogliśmy uczestniczyć w Projekcie Hammershus, który będzie kontynuowany w kolejnych latach” – mówi Janowski.
Wernisażowi towarzyszyć będą inne atrakcje w postaci wykładów gościnnych, które wygłoszą Per Kristian Madsen (dyrektor Muzeum Narodowego z Kopenhagi) na temat średniowiecznej archeologii w Danii, Poul Otto Nielsen (kierownik działu archeologii w Muzeum Narodowym w Kopenhadze) na temat neolitu na Bornholmie i Nicolas Careta (współpracownik Bornholms Museum), który opowie o tematyce związanej z symboliką. Prelekcje odbędą się w przeddzień wernisażu – 24 marca w Instytucie Archeologii UW i rozpoczną o godzinie 11.30.
W dniu wernisażu, 25 marca w Instytucie Archeologii UW o godz. 10.00 archeolog Finn Ole Nielsen z Borhloms Museum opowie o historii zamku Hammershus.
Wystawa powstała dzięki współpracy Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Bornholms Museum, Duńskiego Instytutu Kultury i Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Potrwa do 28 kwietnia br.
szz/ ula/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.