
Stres inaczej działa na kobiety i mężczyzn. Zestresowani panowie stają się bardziej egocentryczni, a kobiety prospołeczne – czytamy w czasopiśmie „Psychoneuroendocrinology”.
Naukowcy z Uniwersytetu w Trieście (Włochy), Uniwersytetu Wiedeńskiego (Austria) i Uniwersytetu we Freiburgu (Niemcy) doszli do wniosku, że pod wpływem stresujących sytuacji u mężczyzn wzrasta koncentracja na własnej osobie i spada zdolność do wyczuwania emocji i intencji innych ludzi. Tymczasem u kobiet napięcie sprzyja nasileniu empatii i zwiększeniu wrażliwości na potrzeby otoczenia.
Podczas badania u uczestników wywoływano umiarkowane uczucie stresu, np. prosząc ich o rozwiązanie zadania arytmetycznego, bądź udział w wystąpieniu publicznym. Następnie sprawdzano, jak poradzą sobie z naśladowaniem konkretnych ruchów, rozpoznawaniem własnych i cudzych emocji oraz wczuwaniem się w perspektywę drugiej osoby.
„Zaobserwowaliśmy, że stres pogarsza wykonanie wszystkich trzech typów zadań u mężczyzn. Odwrotnie ma się sprawa w przypadku kobiet” – mówi Giorgia Silani, współautorka badania.
Naukowcy nie spodziewali się takich wyników.
Według nich, stres to psychobiologiczny mechanizm, które umożliwia wykorzystanie dodatkowych zasobów w momencie wystąpienia szczególnie wymagającej sytuacji. Zasoby te mogą mieć swoje źródła wewnątrz człowieka, bądź w otoczeniu zewnętrznym.
Pierwotna hipoteza badaczy zakładała, że zestresowane osoby staną się bardziej egocentryczne, gdyż dzięki przyjęciu takiej perspektywy zredukują ładunki emocjonalne i poznawcze i odciążą swój mózg. W konsekwencji będą mniej empatyczni.
Potwierdziło się to tylko w przypadku mężczyzn.
Naukowcy przypuszczają, że odmienna reakcja kobiet na poziomie psychospołecznym wynika z założenia, iż utrzymanie lepszego kontaktu z innymi zapewnia większe wsparcie społeczne w sytuacji kryzysowej. Na poziomie fizjologicznym za zachowanie kobiet może odpowiadać oksytocyna – hormon sprzyjający pogłębianiu relacji społecznych. Poprzednie badania wykazały, że pod wpływem stresu u kobiet wzrasta stężenie tego związku. (PAP)
ooo/ ula/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.