Badajcie plankton, obywatele!

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Naukowcy wzywają żeglarzy, rybaków i marynarzy z całego świata do włączenia się w obywatelski program badań nad morskim fitoplanktonem – informuje serwis „BBC News/Science”.

Plankton to zespół organizmów żywych unoszących się w wodzie. Plankton roślinny (fitoplankton) stanowi pierwsze ogniwo łańcucha pokarmowego. W roku 2010 kanadyjscy naukowcy opublikowali artykuł sugerujący, że ilość fitoplanktonu w oceanach spadła aż o 40 proc. w porównaniu z latami 50. XX wieku.

Może to mieć związek z rosnącą temperaturą wody. Tak drastyczny spadek miałby wpływ na każdy aspekt życia oceanu, a co za tym idzie – na przykład na rybołówstwo. Jednak Kanadyjczycy połączyli dane uzyskane metodami tradycyjnymi i najnowszymi, co osłabiło ich wiarygodność. Potrzebne są przeprowadzone na masową skalę badania techniką tradycyjną, ale analizowane w nowoczesny sposób.

Badacze z Plymouth University\'s Marine Institute opracowali aplikację na smartfona Secchi Disk App pozwalająca na łatwe zbieranie odczytów przejrzystości wody, dokonywanych przy użyciu krążka Secchiego. Tego prostego przyrządu żeglarze używają od roku 1865, kiedy to wynalazł go papieski astronom Angelo Secchi. Pomalowany na biało lub w czarno-białe kwadranty, obciążony ołowiem dysk o średnicy około 30 cm opuszczany jest do jeziora bądź oceanu na sznurze z podziałką. Dokonujący pomiaru zapisuje głębokość, na jakiej dysk przestaje być widoczny, a także głębokość, na której znów staje się widoczny podczas wyciągania. Średnia z tych dwóch pomiarów pozwala ustalić przejrzystość wody. Ponieważ z dala od brzegu i ujść rzek przejrzystość wody zależy przede wszystkim od obecności fitoplanktonu, biolodzy morscy wykorzystują tę metodę do oceny jego występowania.

Naukowcy mają nadzieję, że dzięki masowemu udziałowi ludzi morza w akcji pomiarów uda się lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące w oceanach. Gromadzone na smartfonach informacje będą przesyłane automatycznie do bazy danych Secchi Disk po powrocie do portu i uzyskaniu połączenia z siecią. (PAP)

pmw/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera