W ciągu pięciu tys. lat zmienił się wygląd Europejczyków

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Pod wpływem selekcji naturalnej w ciągu ostatnich pięciu tys. lat zmienił się wygląd Europejczyków – informują naukowcy na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Międzynarodowy zespół antropologów, genetyków i archeologów analizował DNA pobrane ze szkieletów sprzed pięciu tys. lat. Ich zdaniem, w tym okresie można dostrzec działanie selekcji naturalnej, skutkujące trwałymi zmianami w genomie, m.in. w zakresie pigmentacji.

Dotychczas badano echa selekcji naturalnej w DNA żyjących ludzi. Te metody nie były jednak zbyt dokładne w wyjaśnianiu, kiedy te zdarzenia zachodziły. Naukowcy niemieccy, brytyjscy i ukraińscy postanowili w inny sposób podejść do tej kwestii.

Analizowali DNA pobrane ze szkieletów, pochodzących ze stanowisk archeologicznych na Ukrainie, a następnie – stosując symulacje komputerowe – porównywali dane z genomem dzisiejszych Europejczyków.

Tam, gdzie nie dało się wyjaśnić zmian genetycznych za pomocą przypadkowości w dziedziczeniu, zakładano, że zachodziła pozytywna selekcja, tzn. częstotliwość danej mutacji wzrastała znacząco w populacji.

Badacze zauważyli znaczące różnice w genach odpowiedzialnych za pigmentację włosów, skóry i oczu. Ich zdaniem, prehistoryczni Europejczycy w tym regionie byli ciemniejsi niż ich następcy. Jest to o tyle interesujące, że ciemny fenotyp był preferowany przez setki tysięcy lat ewolucji. Musiało się to jednak stopniowo zmieniać, w miarę jak ludzie migrowali do północnych szerokości geograficznych.

"W Europie dostrzec można szczególnie dużą rozpiętość wariacji genetycznych z zakresu pigmentacji – opisuje współautorka badań, Karola Kirsanow z Uniwersytetu w Moguncji. – A jednak nie spodziewaliśmy się odkryć, że selekcja naturalna w ciągu ostatnich kilku tysięcy lat będzie faworyzować jaśniejszą pigmentację".

Zdaniem naukowców, mógł o tym decydować dobór płciowy, to znaczy preferowanie osobników o jaśniejszej skórze, włosach i oczach. Tego rodzaju zmiana nie musi być tożsama z korzystną adaptacją do środowiska, ale może wyrażać po prostu preferencję danej grupy.(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Vespa velutina. Fot. Adobe Stock

    Kolejny gatunek azjatyckiego szerszenia pojawił się w Europie

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera