Kontakt z naturą pomaga zaakceptować swój wygląd

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Regularny kontakt z przyrodą sprawia, że mamy więcej akceptacji dla tego, jak wygląda nasze ciało – wynika z analizy przeprowadzonej przez naukowców z Anglia Ruskin University i opublikowanej w piśmie „Ecopsychology”.

W badaniach wzięło udział 401 Brytyjczyków, którzy wypełniali kwestionariusze dotyczące kontaktu z naturą oraz akceptacji swojego ciała.

Okazało się, że przebywanie na łonie natury pomagało zarówno kobietom, jak i mężczyznom lepiej radzić sobie z negatywnymi myślami na temat własnego wyglądu.

Może dziać się tak dzięki pozbyciu się bodźców zagrażających zdrowemu obrazowi samego siebie, takich jak media społecznościowe czy inne źródła promujące nierealistyczne standardy dotyczące wyglądu. Kontakt z naturą pomaga także rozwinąć zdrowsze procesy myślowe, takie jak samokontrola, pozwalające pozbyć się lęków związanych z wyglądem oraz w bardziej realistyczny sposób postrzegać i doceniać siebie. Spowalnia tempo życia, dając czas na refleksję i racjonalizację swoich obaw – piszą autorzy.

„Każdy z nas od czasu do czasu doświadcza przejściowych negatywnych uczuć związanych z obrazem własnego ciała. Nie mając dookoła bilbordów z modelkami i luster, wszechobecnych w przestrzeni miejskiej, jesteśmy w stanie spojrzeć na siebie z odpowiedniej perspektywy” – mówi autor analizy Viren Swami.

Publikację można znaleźć pod adresem: DOI: 10.1089/eco.2021.0029 (PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ciemna czekolada powiązana z mniejszym ryzykiem cukrzycy

  • Fot. Adobe Stock

    Popularny pestycyd zagraża zdrowiu mózgu nawet w dawkach uznawanych dotąd za bezpieczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera