Fot. Adobe Stock

Kontakt z naturą szczególnie ważny dla niezamożnych

Regularne wizyty na łonie przyrody poprawiają stan psychiki, przy czym największą różnicę widać u osób niezamożnych. Ważne jest jednak aktywne korzystanie z natury; nie wystarczy tylko jej obecność w pobliżu domu.

  • Źródło: Adobe Stock
    Człowiek

    Badanie: przebywanie w naturze może pomóc w poprawie samopoczucia psychicznego seniorów

    Przebywanie w naturze może korzystnie wpływać na zdrowie psychiczne osób starszych - jest związane z niższym ryzykiem odczuwania stresu i wyższym poczuciem zadowolenia wśród osób starszych - wynika z badań polskich naukowców.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Kontakt z naturą pomaga zaakceptować swój wygląd

    Regularny kontakt z przyrodą sprawia, że mamy więcej akceptacji dla tego, jak wygląda nasze ciało – wynika z analizy przeprowadzonej przez naukowców z Anglia Ruskin University i opublikowanej w piśmie „Ecopsychology”.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Pobyt blisko natury poprawia samopoczucie nastolatków

    Spacer po parku lub zwykłe wyjście na zewnątrz - tyle wystarczy, aby młodzież poczuła się lepiej zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Promowanie tego typu aktywności może pomóc utrzymać dobre samopoczucie wśród nastolatków i młodych dorosłych - informują badacze z University of Michigan.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Już 20-minutowy kontakt z naturą obniża poziom stresu

    Niespełna półgodzinny spacer lub po prostu przebywanie na łonie natury przyczynia się do znacznego obniżenia poziomu kortyzolu w organizmie – wynika z badania zamieszczonego na łamach „Frontiers in Psychology”.

  • Las w Borach Tucholskich, fot. Agata A. Konczal

    Czego oczekujemy od lasu

    Las to nie tylko przyroda, ale także miejsce pracy, rekreacji i turystyki. Badania antropologiczne prowadzone w Borach Tucholskich - największym leśnym kompleksie w Polsce oraz w Bieszczadach Wschodnich - pokazały, że "las" jest kategorią wieloznaczną, a jego definicja zależy od tego, jak rozumiemy naturę i czego od niej chcemy.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Podziwianie natury sprawia, że chętniej pomagamy innym

    Doświadczenia, które sprawiają, że odczuwamy podziw i szacunek do otaczającego świata, wzmacniają nasz altruizm - przekonują badacze, których wnioski ukazały się w "Journal of Personality and Social Psychology".

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Podziwianie natury sprawia, że chętniej pomagamy innym

    Doświadczenia, które sprawiają, że odczuwamy podziw i szacunek do otaczającego świata, wzmacniają nasz altruizm - przekonują badacze, których wnioski ukazały się w "Journal of Personality and Social Psychology".

  • Fot. Fotolia

    Mieszanka olejów może obniżyć ciśnienie i poziom cholesterolu

    Zastąpienie niezdrowych tłuszczów mieszanką oleju sezamowego i oleju z otrąb ryżowych może pomóc obniżyć ciśnienie tętnicze i poziom złego cholesterolu - informują naukowcy, którzy zaprezentowali swoje wnioski na sesjach naukowych Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczących nadciśnienia. Odbywają się one w Waszyngtonie w dniach 19 - 22 września.

  • Fot. Fotolia

    Jesteśmy z natury dobrzy

    Naszym pierwszym odruchem jest współpraca, a nie egoistyczne zachowanie - przekonują amerykańscy naukowcy. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie "Nature".

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

25.06.2026. Astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Uznański-Wiśniewski w rocznicę startu: jakby to było wczoraj

25 czerwca mija rok od startu misji kosmicznej z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Wspominając emocje, które mu wtedy towarzyszyły, astronauta przyznał, że pamięta je, jakby to było wczoraj. Wyraził też nadzieję, że swoimi kompetencjami i doświadczeniem będzie wspierał polski sektor kosmiczny.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera